Boris Johnson przyjęty w szeregi Kozaków z Czernihowa

Stowarzyszenie Kozaków w Czernihowie na północy Ukrainy przyjęło w swoje szeregi premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona. Politykowi nadano kozackie imię Borys Czupryna. Jest to nasz dowód uznania za zasługi Johnsona na rzecz Ukrainy - oświadczył \wicedyrektor miejscowego muzeum historycznego.

Borys Johnson / Borys Czupryna, fot. Twitter/Viktori_whiskey
Borys Johnson / Borys Czupryna, fot. Twitter/Viktori_whiskey

Stowarzyszenie Kozaków w Czernihowie na północy Ukrainy przyjęło w swoje szeregi premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona. Politykowi nadano kozackie imię Borys Czupryna. Jest to nasz dowód uznania za zasługi Johnsona na rzecz Ukrainy – oświadczył \wicedyrektor miejscowego muzeum historycznego.

Certyfikat potwierdzający członkostwo Johnsona w stowarzyszeniu zostanie wysłany do Londynu. Kijowscy artyści Daria Dobriakowa i Jurij Kutyłow namalowali też obraz premiera, stylizowany na słynny wizerunek Kozaka Mamaja (bohatera ukraińskich podań ludowych, przedstawianego z tradycyjnym ukraińskim instrumentem bandurą – przyp. red.) – czytamy w artykule opublikowanym na łamach portalu Suspilne.

W ten nietypowy sposób Johnsona uhonorowało stowarzyszenie Kozaków funkcjonujące przy prawosławnym soborze św. Katarzyny w Czernihowie. „To dla nas zaszczyt. Chcieliśmy wyrazić naszą wdzięczność dla tej wybitnej postaci za wsparcie Ukrainy. Zauważmy, że Johnson podpisuje się na Instagramie jako Johnsoniuk (w oryginale 'borisjohnsonuk’, czyli z angielska, a nie ukraińska 'Boris Johnson UK’ – 'Boris Johnson, Zjednoczone Królestwo’ – przyp. red.) – jest to brytyjskie nazwisko (zapisane) w ukraińskim stylu. Nie był to zatem nasz pomysł, on sam podpowiedział nam, co mamy zrobić” – ocenił zastępca dyrektora obwodowego muzeum historycznego w Czernihowie Andrij Lisowy.

Jak dodał, nazwisko „Borys Czupryna” nawiązuje do wyglądu brytyjskiego polityka. „Dlaczego Czupryna? Widzimy nieuporządkowane włosy na głowie Johnsona, wskazujące na jego charakter i wolę. Na pierwszy rzut oka widać, że to wybitny człowiek. To jest dokładnie ta cecha, którą chcieliśmy podkreślić – tak, aby wszyscy wiedzieli, o kim jest mowa, gdy ktoś powie 'Borys Czupryna'” – wyjaśnił Lisowy.

Johnson nie jest pierwszym obcokrajowcem przyjętym w szeregi ukraińskich Kozaków. Wcześniej podobny tytuł otrzymał John Paul Jones – XVIII-wieczny bohater wojny o niepodległość USA i jeden z założycieli amerykańskiej marynarki wojennej. Dowódca, który swego czasu odwiedził Ukrainę, otrzymał imię Pawło Jones – napisano w reportażu Suspilnego. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę (24 lutego) premier Wielkiej Brytanii należy do polityków udzielających rządowi w Kijowie największego wsparcia politycznego i wojskowego.

2 czerwca Wielka Brytania potwierdziła przekazanie Ukrainie wyrzutni pocisków M270 MLRS, a także zadeklarowała przeszkolenie na swoim terytorium ukraińskich żołnierzy w zakresie obsługi tej broni. „Nasza pomoc dla Ukrainy nie osłabnie, dopóki Ukraińcy nie zaznają pokoju i wolności. Zasługują na to ze względu na swoje bohaterstwo” – oświadczył dzień później Johnson.

Jak podkreślił wówczas brytyjski premier, łączna wartość pomocy Londynu dla Kijowa przekracza 3 mld funtów i w skali świata ustępuje tylko amerykańskiej.

Leave a Reply