Boris Johnson: Ostrzał przedszkola ma dać Rosji pretekst do inwazji

Brytyjski premier Boris Johnson, podobnie jak inni przywódcy zachodni, określił w czwartek atak na przedszkole w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy jako "operację pod fałszywą flagą", mającą dać Rosji pretekst do inwazji.

Boris Johnson: Ostrzał przedszkola ma dać Rosji pretekst do inwazji

Brytyjski premier Boris Johnson, podobnie jak inni przywódcy zachodni, określił w czwartek atak na przedszkole w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy jako „operację pod fałszywą flagą”, mającą dać Rosji pretekst do inwazji.

„Dzisiaj, jak już pewnie informowaliście, przedszkole zostało ostrzelane w czasie tego, co uważamy za – cóż, wiemy, że było – operacją pod fałszywą flagą, wykreowaną w celu zdyskredytowania Ukraińców, wykreowaną, by stworzyć pretekst, fałszywą prowokację, dla rosyjskich działań. Obawiamy się bardzo, że więcej tego rodzaju rzeczy będziemy widzieć w ciągu najbliższych kilku dni” – powiedział brytyjski premier dziennikarzom podczas wizyty w bazie wojskowej w Lincolnshire.

Według władz Ukrainy w czwartek w Donbasie doszło do znacznego nasilenia ostrzału ze strony sił prorosyjskich, w efekcie czego zniszczone zostało m.in. przedszkole w miejscowości Stanica Ługańska, w którym podczas ostrzału były dzieci i personel. Ze wstępnych danych wynika, że obrażeń doznało troje pracowników przedszkola.

Johnson: wciąż jeszcze jest czas, by reżim Władimira Putina się wycofał

Brytyjski premier podkreślił, że wciąż jeszcze jest czas, by reżim Władimira Putina się wycofał. „Wciąż jest czas, aby uniknąć katastrofy, katastrofy dla Rosji, katastrofy dla Ukrainy i dla świata. Gdyby Rosja była tak szalona, by dokonać inwazji, nie sądzę, by ktokolwiek wyobrażał sobie, że będzie to krótka sprawa. Byłby to krwawy i długotrwały konflikt, w którym, obawiam się, będzie wiele ofiar, w tym wiele ofiar rosyjskich. Mam tylko nadzieję, że ludzie w Rosji potrafią to dostrzec” – powiedział.

Leave a Reply