Boris Johnson apeluje po ukraińsku i rosyjsku: pociski na oślep spadają z nieba, ta tragedia musi się zakończyć [VIDEO]

Ta tragedia może i musi się zakończyć - powiedział brytyjski premier Boris Johnson, zwracając się bezpośrednio do Ukraińców i Rosjan. Część zamieszczonego w piątek wieczorem na Twitterze przesłania wygłosił po ukraińsku, a część po rosyjsku.

Boris Johnson apeluje po ukraińsku i rosyjsku: pociski na oślep spadają z nieba, ta tragedia musi się zakończyć [VIDEO]

Ta tragedia może i musi się zakończyć – powiedział brytyjski premier Boris Johnson, zwracając się bezpośrednio do Ukraińców i Rosjan. Część zamieszczonego w piątek wieczorem na Twitterze przesłania wygłosił po ukraińsku, a część po rosyjsku.

„Sceny, które rozgrywają się na ulicach i polach Ukrainy, są niczym innym jak tragedią. Dzielni młodzi żołnierze i niewinni cywile są dziesiątkowani, czołgi rozjeżdżają miasta i miasteczka, a pociski na oślep spadają z nieba.Minęło jedno pokolenie albo więcej od czasu, gdy byliśmy świadkami takiego rozlewu krwi w Europie. Mieliśmy nadzieję, że już nigdy nie będziemy musieli oglądać takich scen” – mówił Johnson w dwuminutowym nagraniu wideo.

„Naród brytyjski stoi razem z naszymi ukraińskimi braćmi i siostrami w obliczu tej nieuzasadnionej napaści na waszą ojczyznę. Oddajemy hołd zaciekłej odwadze i patriotyzmowi waszego rządu, wojska i narodu” – zapewnił, dodając, że pozostaje w kontakcie z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

„To jest tragedia dla Ukrainy, ale także dla Rosji. Rosja, podobnie jak Ukraina, jest wspaniałym krajem o bogatej historii i dumnym narodzie. (…) Jednak działania (prezydenta Władimira) Putina prowadzą do całkowitej izolacji Rosji, odrzucanej przez resztę społeczności międzynarodowej, dotkniętej potężnymi sankcjami gospodarczymi i stojącej w obliczu niepotrzebnej i krwawej wojny, która już kosztuje niezliczoną liczbę istnień ludzkich, od niewinnych Ukraińców po rosyjskich żołnierzy, którzy już nigdy nie zobaczą swoich rodzin” – mówił Johnson, po czym powiedział po rosyjsku: „Nie wierzę, że ta wojna toczy się w waszym imieniu”.

„Ten konflikt, ta tragedia może i musi się zakończyć” – podkreślił, po czym przechodząc na ukraiński dodał: „Bo świat potrzebuje wolnej i suwerennej Ukrainy. Chwała Ukrainie!”.

Leave a Reply