Boom na rynku nieruchomości we Lwowie, zastój w Kijowie z powodu rosyjskiego zagrożenia

Rynek nieruchomości w Kijowie i leżącym przy granicy z Rosją Charkowie zamarł z powodu rosyjskiego zagrożenia; tymczasem na zachodzie Ukrainy, w tym we Lwowie, trwa boom sprzedaży i wynajmu lokali - pisze portal NW Biznes.

Boom na rynku nieruchomości we Lwowie, zastój w Kijowie z powodu rosyjskiego zagrożenia

Rynek nieruchomości w Kijowie i leżącym przy granicy z Rosją Charkowie zamarł z powodu rosyjskiego zagrożenia; tymczasem na zachodzie Ukrainy, w tym we Lwowie, trwa boom sprzedaży i wynajmu lokali – pisze portal NW Biznes.

„Informacje o możliwym rosyjskim wtargnięciu nie na żarty wystraszyły nabywców mieszkań. W Charkowie, który – jak powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski – jest w strefie ryzyka, liczba transakcji w lutym spadła o 20 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w minionym roku” – pisze portal NW Biznes.

Rośnie liczba ofert sprzedaży lokali w mieście, przede wszystkim mieszkań kupionych w charakterze inwestycji – tłumaczy jeden z pośredników nieruchomości.

W Kijowie na rynku wtórnym zawierane są pojedyncze transakcje, rynek nieruchomości zamarł. Przedstawiciel jednej z firm działających na rynku podkreśla, że sprzedający nie spieszą się z wystawianiem ofert. „A komu można sprzedać? Liczba umów spadła dziesięciokrotnie” – mówi.

Na zachodzie Ukrainy rynek sprzedaży nieruchomości przeżywa boom

Z kolei na zachodzie Ukrainy rynek sprzedaży nieruchomości przeżywa boom – pisze portal. Im bliżej zachodniej granicy, tym aktywniejsze działania kupujących i wynajmujących. Popyt jest zarówno na nieruchomości mieszkalne, jak i komercyjne; rośnie zainteresowanie ze strony mieszkańców Kijowa – zauważa lokalny pośrednik.

Według jego szacunków w lutym liczba transakcji wzrosła o 20-25 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym. Inny pośrednik ocenia jednak, że nie można mówić o tym, że jest to masowa ucieczka ze wschodu kraju.

Z kolei na przykład w mieście Dniepr, w środkowej części Ukrainy, nie ma paniki – wskazuje serwis. Nie spadają tam też ceny; kawalerka o powierzchni 30-40 metrów kwadratowych w Dnieprze to koszt 35-40 tys. USD, podczas gdy rok temu było to 27-30 tys. USD.

Sytuacja na rynku nieruchomości zależy od zaostrzenia na wschodzie i kursu dolara; dewaluacja hrywny oraz zagrożenie rosyjskim atakiem na wielką skalę negatywnie wpływają na sprzedaż mieszkań – podsumowano.

Leave a Reply