Brazylia: Bolsonaro odrzuca obowiązkowe szczepienia |”Sędzia nie może o tym zdecydować ”

Prezydent Brazylii nalegał w poniedziałek, by nie pozwalać rządowi nakazywania żadnej szczepionki na koronawirusa, stwierdzając, że sędzia „nie może zdecydować, czy zamierzasz zaszczepić się, czy nie”.

Jair Bolsonaro odrzuca obowiązkowe szczepienia. Prezydent Brazylii nalegał w poniedziałek, by nie pozwalać rządowi nakazywania żadnej szczepionki na koronawirusa, stwierdzając, że sędzia „nie może zdecydować, czy zamierzasz zaszczepić się, czy nie”.

Prezydent Brazylii powiedział, że spotka się ze swoim ministrem zdrowia, Eduardo Pazuello, aby zająć się procesem dotyczącym dystrybucji szczepionek, sprzeciwiając się temu, że sprawa szczepień została „zalegalizowana” i że szczepionki „nie są kwestią sprawiedliwości, ale kwestią zdrowia”. Sędzia nie może zdecydować, czy dostaniesz szczepionkę, czy nie.”

Bolsonaro wypowiedział się w obliczu rosnącej presji ze strony lewicy, aby jego administracja importowała wątpliwe szczepionki z państw nieprzychylnych Brazylii, takich jak Rosja i Chiny. Gubernator Sao Paulo, Joao Doria – rywal Bolsonaro – nakazał w tym miesiącu import chińskich szczepionek przygotowanych przez firmę Sinovac, co skłoniło Bolsonaro do natychmiastowej interwencji i anulowania zamówień. Bolsonaro zapewnił, że dopóki będzie prezydentem, Brazylia nie będzie podawać eksperymentalnych chińskich  szczepionek.

„Brazylijczycy nie będą niczyją świnką doświadczalną”

Poniedziałkowe komentarze Bolsonaro były echem nastrojów podzielanych przez kraj w weekend. Bolsonaro wysłał wiadomość do swoich zwolenników w niedzielę poprzez media społecznościowe, mówiąc: „Dobranoc wszystkim. Tutaj szczepionki są obowiązkowe tylko dla Faisca”. Załączone zdjęcie ujawniło, że Faisca to pies; faisca to portugalskie słowo oznaczające „śrubę”.

Brazylijskie prawo zezwala rządowi przymuszanie do szczepień. Według O Globo, Ministerstwo Zdrowia Brazylii od 1973 roku nałożyło na wszystkich obywateli specjalny harmonogram szczepień. Wymienia on szczepionki, które są powszechne na całym świecie i od dziesięcioleci okazały się być bezpieczne, jednak nie są to szczepionki eksperymentalne, jak te obecnie w Chinach przeciwko koronawirusowi.

Gazeta zauważyła również, że rozporządzenie Bolsonaro w sprawie chińskiego koronawirusa, podpisane w lutym, zezwala na obowiązkowe szczepienia. Nie wymaga jednak, aby Bolsonaro je wprowadził. Daje mu jedynie do tego prawo. Może zrobić, co zechce.

Debata na temat szczepionek wskazuje, że Bolsonaro nie jest chętny do korzystania z tej mocy, szczególnie w świetle jego bardzo publicznych sporów z Dorią, gubernatorem Sao Paulo. Podczas gdy Bolsonaro zezwala amerykańskim firmom farmaceutycznym na przeprowadzanie testów w Brazylii, stanowczo odrzucił wiadomość o sprowadzeniu do kraju chińskiego odpowiednika szczepionki po tym, jak doniesienia prasowe ujawniły, że Doria i Pazuello, minister zdrowia, uzgodnili plan zakupu 46 milionów dawek szczepionki. Bolsonaro anulował wysyłkę, stwierdzając w poście w mediach społecznościowych: „Brazylijczycy nie będą niczyją świnką doświadczalną”.

Doria ponownie podkreślił w poniedziałek, że pomimo sprzeciwu prezydenta, chiński produkt jest w drodze.

W odpowiedzi na interwencję Bolsonaro, brazylijski Najwyższy Trybunał Federalny (STF), jego najwyższy sąd, również zabrał głos. STF kierowany przez sędziów wyznaczonych przez poprzednich prezydentów socjalistów, jako pierwszy użył słowa „sądownictwo” do opisania procesu szczepienia Brazylijczyków.

Prezydent STF Luis Fux miał powiedzieć, że proces szczepień powinien przejść przez „sądownictwo”, ale zauważył, że Brazylia miała przecież czas, aby się tym zająć.

„Chcemy znaleźć rozwiązanie dla tej sprawy”, powiedział Fux w zeszłym tygodniu. „Opierając się na tym, na co wszystko wskazuje, że szczepionka, której opracowanie zajęło najmniej czasu, ostatecznie zajmie cztery lata. Nie rozumiem, dlaczego powinniśmy to się spieszyć”.

Brazylijskie media poinformowały we wtorek, że STF może rozważać sposób pośredni, który nie kryminalizuje odrzucenia szczepionki na koronawirusa, ale ogranicza wolności tych, którzy są przeciwko niej. Powołując się na anonimowe źródła sądowe, O Globo poinformował, że niektóre sugestie zawarte w tabeli obejmują wprowadzenie obowiązku szczepień w celu wyjazdu poza stan lub zezwolenie firmom na żądanie szczepionek dla klientów w miejscach takich jak bary i restauracje.

Sondaż opublikowany we wtorek wykazał wysoki odsetek Brazylijczyków zainteresowanych przyjęciem szczepionki, który znacznie spadł, gdy powiedziano im, że szczepionka pochodzi z Chin lub Rosji. Według Centrum Badań Komunikacji Politycznej i Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie w Brasilii 78,1 procent respondentów stwierdziło, że mają „duże” lub „jakieś” szanse na przyjęcie szczepionki, gdyby zapytano ich tylko, czy są zainteresowani szczepionką na koronawirusa. O Globo zauważył, że badanie wykazało spadek liczby o 16,4 procent, jeśli powiedziano, że szczepionka jest chińska; 14,1 procent mniej osób stwierdziło, że ma pewne lub duże szanse na przyjęcie leku, jeśli zostanie zidentyfikowany jako rosyjski.

Liczba osób, które odpowiedziały twierdząco na to pytanie, wzrosła o 7,9 procent, gdy powiedziano, że szczepionka jest amerykańska. Podobny wzrost, 7,4%, nastąpił, gdy powiedziano, że szczepionka jest brytyjska.

Sondaż wykazał również, że zwolennicy administracji Bolsonaro byli znacznie bardziej skłonni nie zaakceptować chińskiej szczepionki.

Brazylia ma jeden z najwyższych wskaźników zarażenia koronawirusem w porównaniu z innymi wolnymi państwami (państwa takie, jak Chiny i Rosja udokumentowały niskie wskaźniki zakwestionowane przez ekspertów). Brazylia potwierdziła 5,4 miliona przypadków koronawirusa i 157 397 zgonów przypisywanych tej chorobie.

Leave a Reply