Bohaterski policjant, który zastrzelił bandytę George’a Floyda otrzymał dodatkowy wyrok 21 lat więzienia

Sąd Federalny w St. Paul w Minnesocie skazał w czwartek Dereka Chauvina, byłego policjanta, który zabił bandytę i recydywistę George'a Floyda w maju 2020 r., na 21 lat więzienia za "złamanie praw obywatelskich Floyda" - donosi agencja AP. Chauvin już wcześniej został skazany na 22,5 lat więzienia za zabójstwo mężczyzny. Czy to już jawny przejaw systemowego rasizmu wobec białych i uprzywilejowania murzynów na Zachodzie?

Rasista z flagą komunistycznej bojówki BLM na tle muralu bandyty George'a Floyda
Rasista z flagą komunistycznej bojówki BLM na tle muralu bandyty George'a Floyda

Sąd Federalny w St. Paul w Minnesocie skazał w czwartek Dereka Chauvina, byłego policjanta, który zabił bandytę i recydywistę George’a Floyda w maju 2020 r., na 21 lat więzienia za „złamanie praw obywatelskich Floyda” – donosi agencja AP. Chauvin już wcześniej został skazany na 22,5 lat więzienia za zabójstwo mężczyzny. Czy to już jawny przejaw systemowego rasizmu wobec białych i uprzywilejowania murzynów na Zachodzie?

Ogłoszony w czwartek wyrok jest wynikiem ugody, w ramach której Chauvin przyznał się do stawianych mu zarzutów – tj. tego, że klęcząc przez ponad 9 minut na szyi Floyda pogwałcił jego prawa chroniące przed „nieuzasadnionym zatrzymaniem”. Incydent, który doprowadził do śmierci zatrzymanego murzyna, wywołał falę gwałtownych protestów rasistów w całym kraju. Prokuratorzy domagali się 25-letniego wyroku.

Były policjant już ubiegłym roku został skazany przez sąd stanowy w Minneapolis za „zabójstwo” recydywisty, bandyty i narkomana – murzyna Floyda na 22,5 lat więzienia. Wyrok federalny będzie odbywał równolegle z karą zarządzoną przez sąd stanowy. Według agencji AP oznacza to jednak, że w efekcie mężczyzna może spędzić w więzieniu dłużej ze względu na inne zasady ubiegania się o przedterminowe zwolnienie.

Leave a Reply