UK: Black Lives Matter Zyskuje Status Prawny i Zmienia Nazwę Na Black Liberation Movement UK

Rejestracja Black Lives Matter umożliwia grupie dostęp do darowizn w wysokości 1,2 mln GBP |Elliott Cooper: „Po pierwsze, jest to struktura prawna, która pozwala nam zajmować stanowisko polityczne w kwestiach politycznych..."

Black Lives Matter UK zyskuje status prawny i zmienia nazwę na Black Liberation Movement UK.

Grupa, która otrzymała 1,2 miliona funtów darowizn po niosących się szerokim echem czerwcowych protestach, zarejestrowała się jako stowarzyszenie społeczne pod nazwą Black Liberation Movement UK.

Rejestracja grupy, dotychczas luźnego kolektywu aktywistów, była wymagana, by móc otrzymać darowizny, które zostały zebrane za pośrednictwem portalu GoFundMe.

pexels kelly lacy 4552840
Photo by Kelly Lacy from Pexels

Stowarzyszenie zostało zarejestrowane 14 września przez naukowca Adama Elliotta Coopera, doktorantkę Alexandrę Wanjiku Kelbert i Lisę Robinson, dyrektora przedsiębiorstwa społecznego z Nottingham. Wszyscy są związani z brytyjską grupą od momentu jej powstania w 2016 roku.

Elliott Cooper poinformował Guardian, że Black Liberation Movement UK to nowa oficjalna nazwa grupy, ale powiedział, że będzie nadal organizować się pod nazwą Black Lives Matter i we współpracy z szerszym ruchem BLM.

Po pierwsze, jest to struktura prawna, która pozwala nam zajmować stanowisko polityczne w kwestiach politycznych, co jest oczywiście ważne

„Pozostajemy zaangażowani, a nasza polityka się nie zmieniła i pozostajemy w ciągłym kontakcie [z] i zaangażowani w sieć grup Black Lives Matter na całym świecie” – powiedział, dodając, że wybór był w pewnym stopniu narzucony, ponieważ różne permutacje nazwy Black Lives Matter zostały już zarejestrowane.

Zgodnie z dokumentem rejestracyjnym złożonym w Financial Conduct Authority, celem społeczności BLM UK jest bycie „krajową organizacją prowadzącą kampanię, która wspiera czarnoskóre społeczności afrykańskie i karaibskie w Wielkiej Brytanii”.

„Społeczeństwo ma na celu złagodzenie rasowej niesprawiedliwości i dyskryminacji, szczególnie wśród społeczności czarnej Afryki i Karaibów” – czytamy w dokumencie. „Społeczności Czarnej Afryki i Karaibów w przeszłości cierpiały niesprawiedliwości społeczne, gospodarcze i środowiskowe ze względu na swoją rasę, a społeczeństwo dąży do zakwestionowania i usunięcia niesprawiedliwości, z jakimi borykają się te społeczności”.

W dokumencie jest mowa o tym, co zamierzają zrobić ze zgromadzonymi pieniędzmi: BLM UK „zapewni fundusze w formie dotacji dla grup społecznych i organizacji kampanii” oraz „zorganizuje wydarzenia i… zapewni zasoby edukacyjne, zdobywając wiedzę na temat rasizmu i dyskryminacji, które dotykają społeczności czarnej Afryki i Karaibów”.

Warunkiem otrzymania funduszy zebranych za pośrednictwem GoFundMe było zarejestrowanie organizacji jako osoby prawnej. Elliott Cooper powiedział, że struktura społeczeństwa pożytku społecznego została wybrana z dwóch powodów: „Po pierwsze, jest to struktura prawna, która pozwala nam zajmować stanowisko polityczne w kwestiach politycznych, co jest oczywiście ważne.”

pexels life matters 4614162
Photo by Life Matters from Pexels

„Ale oznacza to również, że jesteśmy zmuszeni mieć strukturę demokratyczną, co moim zdaniem jest ważne w kwestiach odpowiedzialności i dobrego zarządzania”.

Rejestracja nastąpiła po miesiącach kłótni o przyszłość grupy. Niektórzy działacze odeszli, gdy ludzie zaczęli krytykować decyzję aktywistów BLM UK, aby pozostać z dala od centrum uwagi, mimo że datki wciąż wpływały.

Wraz z nowym statusem prawnym grupa przygotowuje się do otwarcia. „Kiedy mamy już wszystkie struktury prawne, do których właśnie dochodzimy, nie możemy się doczekać organizacji wydarzeń publicznych w przyszłości i oczywiście zapraszania ludzi do wzięcia w nich udziału” – powiedział Elliott Cooper.

Leave a Reply