Błaszczak mówi o naiwnych planach na modernizację armii. “Musimy być gotowi odstraszyć agresora”

Na modernizację armii planujemy wydać do 2035 r. aż 524 mld zł – powiedział wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Podkreślił, że musimy być gotowi odstraszyć agresora.

Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Artur Reszko
Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Artur Reszko

Na modernizację armii planujemy wydać do 2035 r. aż 524 mld zł – powiedział wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak w rozmowie z “Rzeczpospolitą”. Podkreślił, że musimy być gotowi odstraszyć agresora.

Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla “Rz” powiedział, że Polska jest bezpieczna siłą swojego wojska i siłą sojuszy, których jesteśmy częścią.

“Bezpieczeństwo było i jest priorytetem rządu PiS, dlatego przeznaczamy największe w historii pieniądze na modernizację Wojska Polskiego. Zależy mi, by wieloletnie zaniedbania, w tym zwijanie jednostek, zostały zniwelowane” – podkreślił.

“Chcę, żeby to głośno wybrzmiało – skokowe zwiększenie bezpieczeństwa Polski i Polaków jest absolutnie najważniejsze. Musimy jeszcze bardziej przyśpieszyć modernizację naszego wojska, bo to jedyna słuszna reakcja na barbarzyński atak Rosji na Ukrainę” – dodał.

Błaszczak powiedział, że w planie modernizacji technicznej na lata 2021-2035 na nowe uzbrojenie i wyposażenie dla żołnierzy zaplanowano rekordowe 524 mld zł.

Błaszczak: żaden rząd w historii wolnej Polski nie był w stanie zapewnić tak dużych pieniędzy na modernizację naszych sił zbrojnych

“Żaden rząd w historii wolnej Polski nie był w stanie zapewnić tak dużych pieniędzy na modernizację naszych sił zbrojnych. Ogromne wydatki, które trzeba ponieść, służą temu, by nikt nie odważył się nas zaatakować” – uzasadnił.

Szef MON podkreślił, że państwo musi być w stanie odstraszyć agresora własnymi siłami zbrojnymi.

“Tylko w ostatnim czasie podpisaliśmy umowy na śmigłowce AW 149, niszczyciele min Kormoran, bezzałogowe systemy wieżowe dla rosomaków oraz czołgi K2, haubice K9 i samoloty FA-50. Coraz bliżej realizacji są złożone za moich czasów w MON duże zamówienia systemów Himars, rakiet Patriot, najnowocześniejszych myśliwców F-35 czy czołgów Abrams” – powiedział.

Leave a Reply