Biznes i prawa człowieka w cieniu Pegasusa

Pegasus to program Izraelskiej firmy NSO Group do elektronicznej inwigilacji użytkowników sprzedawany służbom rządowym z całego świata, który od paru lat regularnie pojawia się w kontekście różnorodnych, kontrowersyjnych doniesień. Kilkukrotnie mogliśmy usłyszeć o nim także w kontekście Polski. Najnowsze informacje w tej sprawie przynosi agencja Associated Press, wg której ofiarami Pegasus padł prawnik Roman Giertych oraz prokurator Ewa Wrzosek.

Biznes i prawa człowieka w cieniu Pegasusa.

Pegasus to program Izraelskiej firmy NSO Group do elektronicznej inwigilacji użytkowników sprzedawany służbom rządowym z całego świata, który od paru lat regularnie pojawia się w kontekście różnorodnych, kontrowersyjnych doniesień. Kilkukrotnie mogliśmy usłyszeć o nim także w kontekście Polski. Najnowsze informacje w tej sprawie przynosi agencja Associated Press, wg której ofiarami Pegasus padł prawnik Roman Giertych oraz prokurator Ewa Wrzosek.

Giertych miał być podsłuchiwany w 2019 r., z kolei na telefon Ewy Wrzosek miano włamać się w 2021 r.

NSO Group
NSO Group

Premier o inwigilacji Pegasusem: Nie wchodźmy w spiralę fake newsów

 

W przypadku tradycyjnych podsłuchów zgodę na inwigilację musi wydać sąd, a operatorzy są o planowanej akcji informowani i muszą współpracować ze służbami.

ELKA, czyli inaczej Jaskółka.

AAMqPBm
ELK

Co przy tym ciekawe, materiały zebrane przy użyciu stacjonarnych i mobilnych systemów ELK nie mogą być potem użyte jako dowody w sądzie ze względu na to, że osoby, które ich używają, omijają oficjalne procedury. Nic nie stoi jednak dziś na przeszkodzie, by służby użyły tych maszyn do sprawdzenia swoich podejrzeń, a dopiero potem wystąpiły o zgodę na oficjalny podsłuch.


ELK montuje się zwykle na stacjach bazowych w okolicy miejsc, którymi służby się zainteresowały. Agenci mogą potem podsłuchiwać wszystkie osoby przebywające w okolicy bez żadnego nakazu — w tym zwykłych obywateli, którzy nigdy się nie dowiedzą o tym, że ich rozmowy wcale nie były prywatne. A co z modelami mobilnymi, które można zaparkować np. na granicy?

Jakie musiały spełniać wymagania urządzenia tego typu zamówione w 2012 r. przez Służbę Wywiadu Wojskowego:

  • równoczesne monitorowanie ruchu telefonicznego na co najmniej 64 różnych częstotliwościach;równoczesne przechwytywanie co najmniej 16 połączeń dwustronnych;
  • przechwytywanie informacji SMS z uwzględnieniem znaków narodowych występujących w standardzie GSM;
  • bezpośredni odsłuch online;nagrywanie rozmów do późniejszego odsłuchu;
  • rozkodowanie zaszyfrowanych połączeń;
  • wyszukiwanie słów kluczowych w wiadomościach SMS;identyfikacja głosu;
  • określanie położenia rozmówcy;
  • identyfikacja urządzeń telefonicznych na podstawie m.in. numeru IMEI (identyfikator przypisany do każdego telefonu, widoczny nawet po zmianie karty w telefonie);
  • możliwość sterowania z wynośnego stanowiska (model „walizkowy” albo stacja ukryta w samochodzie);
  • możliwość szybkiego wyjęcia i zabrania nośników ze zgromadzonymi informacjami lub w ostateczności natychmiastowe i trwałe wykasowanie ich zawartości.

Oprócz tego autorzy materiału o inwigilacji Polaków dodają, że ELKA powinna być wyposażona w „trzy komplety łatwych do zakamuflowania anten” oraz obudowę bez oznaczeń i opisów na wypadek wpadki. Nie mamy też informacji na temat tego, iloma tego typu sprzętami dysponuje policja, ani ile z nich jest aktywnie wykorzystywanych w danym momencie.

yt1k9kpTURBXy9lMTdlYzBkYWZlNmMwYjdiMTY5Yjk0N2VlMGU5YTU2NS5qcGeSlQLNAaQAwsOVAgDNARfCw4GhMAE

NSO Group twierdzi, że oprogramowanie szpiegujące Pegasus jest wykorzystywane wyłącznie do „badań dotyczących terroryzmu i przestępczości” i „nie pozostawia żadnych śladów”. Niniejszy raport metodologii medycyny sądowej pokazuje, że żadne z tych stwierdzeń nie jest prawdziwe. Towarzyszy on opublikowaniu projektu Pegasus, wspólnego śledztwa, w które zaangażowanych jest ponad 80 dziennikarzy z 17 organizacji medialnych, koordynowanego przez Forbidden Stories przy wsparciu technicznym Laboratorium Bezpieczeństwa Amnesty International. Laboratorium przeprowadziło dogłębną analizę kryminalistyczną wielu urządzeń mobilnych obrońców praw człowieka (HRD) i dziennikarzy na całym świecie. Badanie to ujawniło szeroko rozpowszechnioną bezprawną inwigilację i naruszenia praw człowieka popełniane przy użyciu Pegasusa NSO Group.


Jak to wygląda w samym Izraelu:


Izrael powołał zespół międzyresortowy wysokiego szczebla, aby ocenić rosnące zarzuty, że oprogramowanie szpiegowskie sprzedawane przez izraelską firmę cybernetyczną było nadużywane na skalę globalną, poinformowały izraelskie źródła.

Jedno ze źródeł podało, że zespołem kieruje Rada Bezpieczeństwa Narodowego Izraela, która odpowiada przed premierem Naftali Bennett i ma szersze obszary wiedzy niż Ministerstwo Obrony, które nadzoruje eksport oprogramowania Pegasus grupy NSO.

Inne źródło stwierdziło, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego nie jest zaangażowana, a ocenę przeprowadzają wyżsi urzędnicy obrony, wywiadu i dyplomacji.

Oba źródła zażądały anonimowości ze względu na delikatność sprawy.

„To wydarzenie jest poza zasięgiem Ministerstwa Obrony”, powiedziało pierwsze źródło, odnosząc się do potencjalnego ciosu dyplomatycznego po doniesieniach prominentnych mediów w tym tygodniu o podejrzeniach nadużyć Pegasusa we Francji, Meksyku, Indiach, Maroku i Iraku.

Francuski premier Jean Castex powiedział, że prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał do przeprowadzenia serii śledztw w sprawie oprogramowania szpiegującego Pegasus.

Telefon Macrona znajdował się na liście potencjalnych celów inwigilacji w imieniu Maroka w sprawie Pegasusa, podała francuska gazeta Le Monde.

Szef meksykańskiej jednostki wywiadu finansowego, Santiago Nieto, powiedział, że obecny rząd nie podpisał umów z firmami wykorzystywanymi do pozyskiwania Pegasusa, ale dodał, że poprzednia meksykańska administracja zrobiła to jako „taktykę kontroli, zastraszania i manipulacji”.

Jedno ze źródeł izraelskich uznało za „wątpliwe”, że nowe ograniczenia zostaną wprowadzone na eksport Pegasusa, i stwierdziło, że celem „jest dowiedzenie się, co się stało, przyjrzenie się temu problemowi i wyciągnięcie wniosków”.

Komentując rozwój, rzecznik NSO powiedział: „Z zadowoleniem przyjmujemy każdą decyzję podjętą przez rząd Izraela i jesteśmy przekonani, że działalność firmy jest bezbłędna”.

Przemawiając na konferencji cybernetycznej, Bennett nie wspomniał o sprawie NSO

„BŁĘDNE ZAŁOŻENIA”

Globalne śledztwo opublikowane przez 17 organizacji medialnych, kierowanych przez paryską grupę dziennikarską Forbidden Stories, wykazało, że Pegasus został wykorzystany do prób i udanych włamań do smartfonów należących do dziennikarzy, urzędników państwowych i obrońców praw człowieka.

Haker

Leave a Reply