Bitwa o Kijów. Zacięte walki o miasto, Rosjanie próbują przejąć kontrolę nad lotniskiem. Jest 200 ofiar [RELACJA NA ŻYWO]

Trzeci dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W sobotę we wczesnych godzinach rannych w Kijowie słychać było częste wybuchy pocisków artyleryjskich, które dochodziły z miejsca, położonego w niewielkiej odległości od centrum miasta. Prezydent Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że wojska rosyjskie będą próbowały szturmować stolicę jeszcze tej nocy. Zełenski zaapelował do mieszkańców o obronę miasta. Ukraińskie wojsko poinformowało o zestrzeleniu rosyjskiego wojskowego samolotu transportowego typu Ił-76, a także śmigłowca i samolotu szturmowego Su-25. Ciężkie walki toczą się w mieście Wasylki w obwodzie kijowskim, gdzie wojska rosyjskie próbują dokonać desantu z powietrza.

Trzeci dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W sobotę we wczesnych godzinach rannych w Kijowie słychać było częste wybuchy pocisków artyleryjskich, które dochodziły z miejsca, położonego w niewielkiej odległości od centrum miasta. Prezydent Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że wojska rosyjskie będą próbowały szturmować stolicę jeszcze tej nocy. Zełenski zaapelował do mieszkańców o obronę miasta. Ukraińskie wojsko poinformowało o zestrzeleniu rosyjskiego wojskowego samolotu transportowego typu Ił-76, a także śmigłowca i samolotu szturmowego Su-25. Ciężkie walki toczą się w mieście Wasylki w obwodzie kijowskim, gdzie wojska rosyjskie próbują dokonać desantu z powietrza.

07:48 W ciągu trwającej od dwóch dni inwazji na Ukrainę Rosja straciła ponad sto czołgów, 14 samolotów, 8 helikopterów – podała w sobotę na Facebooku wiceminister obrony Ukrainy Anna Malar. Z zestawienia opublikowanego przez Malar wynika, że Rosjanie na godzinę 6.00 (5.00 czasu polskiego) w sobotę rano stracili 14 samolotów, 8 helikopterów, 102 czołgi, 536 pojazdów opancerzonych, 15 dział i jeden system kierowanych rakiet ziemia–powietrze „Buk”. Według wiceminister zginęło dotychczas 3 tys. rosyjskich żołnierzy.

07:38 Elektrownię wodną w Kijowie kontrolują siły ukraińskie – poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na ministerstwo energetyki. Wcześniej omyłkowo podano informację o zajęciu jej przez Rosjan.

07:26 Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak zapewnił w sobotę, że nocne ataki sił rosyjskich w Kijowie i innych miastach zostały odparte. Według niego Rosja straciła dotąd 3500 żołnierzy, a siły ukraińskie wzięły 200 jeńców.

07:23 Nie składamy broni; będziemy bronić naszego kraju – powiedział w nagraniu opublikowanym w sobotę rano prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. „Pojawiły się kłamliwe informacje, jakobym nawoływał do składania broni nasze wojsko i się ewakuować. Jestem tu. Nie składamy żadnej broni. Będziemy bronić naszego kraju, ponieważ naszą bronią jest prawda” – oświadczył Zełenski.

07:22 Siły rosyjskie przejęły kontrolę nad elektrownią wodną w Kijowie – poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na ministerstwo energetyki. Zaznaczono też, że elektrociepłownia funkcjonuje normalnie.

07:18 Walki o Wasylków dobiegają końca – poinformowała rano w sobotę mer miasta Natalia Bałasynowicz. Wasylków to niewielka miejscowość ok. 40 km na południowy zachód od Kijowa. Według Bałasynowicz miasto pozostaje pod kontrolą sił ukraińskich. „Rosyjski desant wylądował na polach, w lasach i wsiach. Najstraszniej było na ulicy Dekrabystów, tam toczyły się walki, ulica płonęła. Chcieli zająć nasze lotnisko, żeby tu rozmieścić swoje wojska, ale nasza 40 brygada jest mocna i odparła atak” – podała urzędniczka.

07:16 Rosjanie przejęli kontrolę nad elektrociepłownią w Kijowie – poinformowało ukraińskie ministerstwo energetyki

06:57 W obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy w ciągu minionej doby wojska rosyjskie prowadziły działania bojowe i doszło do przypadków przerwania obrony ukraińskiej, która jednak zniszczyła znaczną ilość rosyjskiego sprzętu pancernego – twierdzą władze regionu.

Szef charkowskiej administracji obwodowej Ołeh Siniehubow napisał w mediach społecznościowych, że zniszczono ponad sto jednostek sprzętu pancernego. „Kilka wrogich czołgów weszło do miasta, po czym zostały zniszczone i nasze wojska przejęły kontrolę” – relacjonował.

06:54 Nie możemy czekać, aż Putin dojdzie do polskich granic. Razem z NATO i UE nałożymy sankcje, które zatrzymają jego machinę wojenną. Bronimy Ukrainy, bo to najlepsza obrona Polski i całej Europy – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście opublikowanym w „Super Expressie”.

„Władimir Putin zaatakował naszych sąsiadów, Ukrainę. Wydał wojnę wolnemu światu. Złamał wszelkie zasady prawa międzynarodowego. Skazał naszych przyjaciół Ukraińców na cierpienie. Ten dzień przejdzie do historii. Ale nie tak jak chce propaganda Rosji. To musi być początek końca Putina. A Polska i cały świat Zachodu muszą stanąć po stronie wolnej Ukrainy” – oświadczył premier.

06:45 Dowództwo ukraińskiej armii podało rano, że Rosjanie z okrętów na Morzu Czarnym odpalają pociski manewrujące Kalibr w kierunku Sumy, Połtawy i Mariupola – poinformowała agencja Reuters.

06:40 W co najmniej sześciu miastach na Ukrainie – na zachodzie, w centrum i na południu – ogłoszono rankiem alarm przeciwlotniczy – poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na państwową służbę łączności specjalnej.

Syreny rozległy się najpierw w Łucku i Równem, czyli dwóch miastach Wołynia. Potem alarm przeciwlotniczy ogłoszono we Lwowie. Około godz. 6.30 czasu lokalnego (godz. 5.30 czasu polskiego) słychać było syreny w Czerkasach i Humaniu na Ukrainie naddnieprzańskiej. Dziesięć minut później – w Chersoniu na południu kraju.

06:25 Władze miejskie Kijowa ostrzegły rano mieszkańców miasta, że rozpoczęły się zacięte walki z wojskami rosyjskimi na ulicach. Wezwano ludność do udania się do schronów – poinformowała Associated Press.

Mieszkańcom zalecono aby pozostawali w schronach lub innych bezpiecznych miejscach, nie zbliżali się do okien lub balkonów i uważali na odłamki i spadający gruz.

Według AFP walki koncentrują się w rejonie Alei Zwycięstwa, jednej z głównych arterii miasta. Natomiast Reuters informuje o strzelaninie w pobliżu dzielnicy rządowej.

06:23 Postawa ukraińskich żołnierzy, ale przede wszystkim ogromna wola walki Ukraińców w obronie swojej ojczyzny, jest godna najwyższego podziwu – oświadczyła w sobotę marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Zapewniła przy tym o solidarności z Ukrainą.

„To co Putin robi na Ukrainie, wszystkim powinno otworzyć oczy, na jego prawdziwe, imperialne zamiary. Postawa Ukraińskich żołnierzy, ale przede wszystkim ogromna wola walki Ukraińców w obronie swojej Ojczyzny, jest godna najwyższego podziwu. Jesteśmy solidarni z Ukrainą” – napisała Witek.

06:17 Rosyjskie wojska próbują przejąć kontrolę nad lotniskiem wojskowym w pobliżu miasta Wasylków na południe od Kijowa – podała niemiecka agencja prasowa DPA.

W zaciętych walkach zginęli i zostali ranni ukraińscy żołnierze – poinformowała lokalne media burmistrz miasta Natalya Bałasynowycz.

„Mamy wiele ofiar. Niestety, jest ich 200” – dodała Bałasynowycz.

06:12 Administracja Bidena zwróci się do Kongresu o 6,4 mld dol. na odpowiedź na rosyjską inwazję Ukrainy. Fundusze mają być przeznaczone na pomoc wojskową i humanitarną dla regionu – informuje Associated Press powołując się na poinformowane źródła.

Według tych źródeł większa część pieniędzy ma trafić do Departamentu (ministerstwa) Obrony i Departamentu Stanu a także do Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), która zajmuje się cywilną pomocą zagraniczną.

06:04 „Potrzebuję amunicji, nie podwózki” – takimi słowami wg Associated Press prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski miał odrzucić amerykańską propozycję ewakuacji z Kijowa.

05:58 Ukraińska straż graniczna donosi o zestrzeleniu rosyjskiego drona, który celował w statek straży granicznej w pobliżu Czarnomorska na Morzu Czarnym.

05:44 Prezydent Wołodymyr Zełenski ma osobiście kierować obroną Kijowa. Według państwowego kanału Dom TV przebywa w stolicy.

05:37 Kijów o świcie. Telewizja Nexta opublikowała film, na którym widać płomienie w okolicach kijowskiego zoo, gdzie trwały walki.

05:09 Najnowsze nagranie dokumentujące starcia w Kijowie.

04:52 Walki na Placu Niepodległości.

04:25 Nagły spadek przepustowości internetu na Ukrainie – podała organizacja pozarządowa NetBlocks. Przyczyna jest nieznana.

04:00 W centrum Kijowa wciąż słychać odgłosy strzałów, donosi Trey Yingst korespondent Fox News. „Siły rosyjskie zbliżają się do Kijowa. Trwają intensywne walki” – dodał reporter w kolejnym wpisie.

03:50 Wojsko ukraińskie poinformowało o odparciu ataku sił rosyjskich na jego pozycje w Alei Zwycięstwa, w Kijowie – jednej z głównych arterii miasta.

„Atak został odparty” – głosi wpis na stronie armii ukraińskiej na Facebooku. Nie podano dokładnej lokalizacji starcia. Według Reutersa celem ataku była jednostka wojskowa.

03:48 Prezydent Ukrainy odrzucił amerykańską propozycję ewakuacji z Kijowa – donosi „Washington Post”. Według USA obalenie Zełenskiego jest głównym celem rosyjskiej inwazji.

03:25 Rosyjskie wojska próbowały zaatakować miejską elektrociepłownię – poinformowało biuro informacji kryzysowej. Armia ukraińska odparła atak. Elektrownia znajduje się w północno-wschodniej części miasta liczącego ponad milion mieszkańców.

Według komunikatu dowództwa ukraińskiego zaatakowana została także baza wojskowa na terenie stolicy. Pojawiły się doniesienia o eksplozjach i strzałach z broni automatycznej.

02:55 Ukraińskie wojsko poinformowało o zestrzeleniu rosyjskiego śmigłowca i samolotu szturmowego Su-25.

Według informacji ukraińskiej armii śmigłowiec i samolot szturmowy Su-25 zostały zestrzelone krótko po północy w rejonie operacji sił zbrojnych Ukrainy za pomocą systemu rakietowego ziemia-powietrze SA-300.

Kolejny rosyjski samolot, myśliwiec szturmowy Su-25, został zestrzelony przez ukraińskiego pilota w pobliżu miasta Winnica na środkowej Ukrainie.

02:44 Nagranie przedstawiające płonący pojazd na kijowskim Prospekcie Pobiedy. Wedle doniesień, bardzo ciężkie walki toczyły się też w pobliżu kijowskiego zoo.

02:36 Reuters donosi o wybuchach pocisków artyleryjskich słyszanych w Kijowie w niewielkiej odległości od centrum miasta. 

W sobotę we wczesnych godzinach rannych w Kijowie słychać było częste wybuchy pocisków artyleryjskich, które dochodziły z miejsca, położonego w niewielkiej odległości od centrum miasta – poinformował Reutersa naoczny świadek.

02:24 „Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjmują szybkie działania Rady Europy mające na celu natychmiastowe zawieszenie Rosji.Niesprowokowana inwazja Rosji na Ukrainę wyraźnie narusza wartości, które podzielamy z Radą Europy” – napisał na Twitterze amerykański sekretarz stanu Antony Blinken.

01:36 Wieża Eiffla w Paryżu została podświetlona w piątek barwami flagi ukraińskiej. Iluminacje będą trwały przez 3 dni i wzbudzają duże zainteresowanie paryżan i turystów.

01:33 Podczas piątkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ Rosja zawetowała projekt rezolucji potępiającej jej agresję na Ukrainę. W głosowaniu projekt poparło 11 członków Rady, a trzech wstrzymało się od głosu.

01:06 Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim.„Właśnie rozmawiałem z prawdziwym przyjacielem Ukrainy – prezydentem Polski” – poinformował na Twitterze prezydent Ukrainy.

„Jestem mu osobiście wdzięczny, a także narodowi polskiemu, za skuteczną, konkretną pomoc w tak trudnym czasie. Razem silniejsi. Dziękujemy” – dodał ukraiński lider.

01:02 Według oświadczenia sił zbrojnych Ukrainy, rosyjski samolot transportowy Ił-76 został zestrzelony w pobliżu Wasylkowa, miasta położonego 40 km na południe od Kijowa.

Na pokładzie miało znajdować się około stu spadochroniarzy.

00:48W kijowskim schronie podczas bombardowania przyszło na świat dziecko – podała ukraińska aktywistka, była posłanka Hanna Hopko. Zapewniła, że matka dziecka jest szczęśliwa po ciężkim porodzie.

„Mia urodziła się tej nocy w schronie, podczas bombardowania Kijowa.Jej mama jest szczęśliwa po tym ciężkim porodzie. Kiedy Putin zabija Ukraińców, wzywamy matki z Rosji i Białorusi do zaprotestowania przeciwko rosyjskiej wojnie na Ukrainie. Bronimy życia i ludzkości!” – podała na Twitterze Hopko.

00:27 Władze Ukrainy zwróciły się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) o nadzwyczajne wsparcie finansowe w związku z inwazją Rosji – powiedziała dyrektor zarządzająca MFW Kristalina Georgiewa.

Fundusz będzie prowadził rozmowy z Kijowem, aby ustalić, jak najlepiej pomóc Ukrainie – oświadczyła Georgiewa.

00:27 Rada Bezpieczeństwa ONZ nie przyjęła rezolucji wzywającej Moskwę do zatrzymania agresji wojskowej na Ukrainę; Rosja użyła weta– poinformował ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski. Chiny, Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie wstrzymały się od głosu.

00:14 Kanada nałożyła bezpośrednie sankcje na Putina, Iwanowa i Ławrowa oraz poparła odcięcie Rosji od systemu międzynarodowych rozliczeń bankowych SWIFT – poinformował podczas konferencji prasowej premier Kanady Justin Trudeau. „Wyłączenie rosyjskich banków z systemu SWIFT dodatkowo utrudni Putinowi finansowanie jego brutalnych działań” – podkreślił.

Sankcje dotyczą też Białorusi „jako państwa, które ułatwiło inwazję na wolne i niepodległe państwo” – powiedział Trudeau.

00:01 Carnegie Hall i Filharmonia Wiedeńska odwołały występy w słynnej nowojorskiej sali rosyjskiego dyrygenta Walerija Giergijewa, zwolennika prezydenta Rosji Władimira Putina, w związku z inwazją Rosji na Ukrainę – poinformował dziennik „New York Times”.

Giergijew, a także pianista Denis Macujew mieli wystąpić w serii koncertów rozpoczynających się w piątek wieczorem. Obaj wielokrotnie bronili polityki Putina.

Sobota jest trzecim dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainie, określanej przez władze Rosji jako „operacja wojskowa” w tym kraju. Siły rosyjskie przybliżają się do Kijowa, na przedmieściach doszło do walk.

W czwartek Rosja rozpoczęła zakrojoną na szeroką skalę ofensywę na Ukrainę, przeprowadzając ataki lotnicze na miasta i bazy wojskowe oraz wprowadzając wojska i pojazdy opancerzone, które przekroczyły terytorium Ukrainy z różnych kierunków.

Leave a Reply