„Bild”: Ministerstwo Obrony Niemiec trzy tygodnie zwlekało ze zgodą na dostawę broni z Czech na Ukrainę

W czwartek minister obrony NIemiec Christine Lambrecht wyraziła zgodę na dostarczenie broni z Czech dla ukraińskiej armii. Chodzi o 56 bojowych wozów piechoty BMP-1 z zasobów Narodowej Armii Ludowej NRD. Według informacji dziennika "Bild", ministerstwo obrony przez trzy tygodnie nie odpowiadało na prośbę Czechów.

broń pojazd wojsko Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

W czwartek minister obrony NIemiec Christine Lambrecht wyraziła zgodę na dostarczenie broni z Czech dla ukraińskiej armii. Chodzi o 56 bojowych wozów piechoty BMP-1 z zasobów Narodowej Armii Ludowej NRD. Według informacji dziennika „Bild”, ministerstwo obrony przez trzy tygodnie nie odpowiadało na prośbę Czechów.

Wozy bojowe znajdują się obecnie w posiadaniu czeskiej firmy, która chce je sprzedać Ukrainie. W tym celu potrzebne było pozwolenie z Berlina – przypomina w sobotę „Bild”.

„Ponieważ sytuacja na Ukrainie jest krytyczna, prosimy o jasne oświadczenie w jak najkrótszym czasie” – zaapelowali Czesi już 10 marca.

Według informacji dziennika, ministerstwo „przez trzy tygodnie nie zareagowało na prośbę Czech. Dopiero po kryzysowej rozmowie telefonicznej ukraińskiego ministra obrony (Ołeksija Reznikowa) z minister (Lambrecht), która odbyła się w środę, dano zielone światło”.

„Pilnie potrzebowaliśmy tej dostawy, ponieważ Rosja zniszczyła wiele naszych własnych pojazdów pancernych” – powiedział w rozmowie z „Bild” ukraiński urzędnik.

1 KOMENTARZ

  1. Zatrzymujcie russkie i bialorusskie tiry!
    Przebijajcie opony, zrywajcie tablice rej. i plomby celne, przecinajcie przewody, spuszczajcie plyny, zapiankujcie tlumik i dolot. Kierowcow nie ruszajcie.
    W ten sposob tez mozna walczyc z putlerem zrywajac lancuchy dostaw do rossji i bialorussi!

Leave a Reply