Biedroń: Liderzy i liderki Lewicy będą na manifestacji w obronie Polski w UE

Liderzy i liderki będą na niedzielnej manifestacji na Placu Zamkowym w obronie Polski w Unii Europejskiej - zapowiedział współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń. Wskazał, że cała opozycja solidarnie powinna tam być.

Biedroń: Liderzy i liderki Lewicy będą na manifestacji w obronie Polski w UE

Liderzy i liderki będą na niedzielnej manifestacji na Placu Zamkowym w obronie Polski w Unii Europejskiej – zapowiedział współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń. Wskazał, że cała opozycja solidarnie powinna tam być.

W niedzielę o godz. 18 na Placu Zamkowym w Warszawie odbędzie się manifestacja w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej. Lider PO Donald Tusk zaprosił na manifestację wszystkich, którzy wiążą polski interes narodowy z członkostwem w UE i chcą postawić twarde weto propagandzie antyunijnej.

Lewica deklaruje udział w manifestacji

Biedroń pytany w sobotę w TVN24, czy będzie w niedzielę na manifestacji na Placu Zamkowym, odpowiedział twierdząco: “Będę. Uważam, że cała opozycja dzisiaj solidarnie powinna tam być. Rozmawiałem z Donaldem Tuskiem, rozmawiałem z innymi liderami. Lewica tam będzie, liderzy Lewicy tam się pojawią i liderki”.

W sobotę podczas kongresu zjednoczeniowego Nowej Lewicy Biedroń zadeklarował, że będzie ona strażnikiem obecności Polski w NATO i Unii Europejskiej. Mówił ponadto, że jego formacja ma partnerów w UE, którzy byli obecni podczas kongresu, a którzy chcą dalszej federalizacji i integracji. “My będziemy grali w tej drużynie” – zapowiedział.

Do udziału w manifestacji wezwał szef PO Donald Tusk w reakcji na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego. “Wzywam wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej, w niedzielę na Plac Zamkowy w Warszawie, godzina 18. Tylko razem możemy ich zatrzymać” – napisał w czwartek na Twitterze lider PO.

W czwartek TK uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Niezgodny z konstytucją jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

W piątek lider PO poinformował, iż dzwonił z zaproszeniem na manifestację do liderów: Polski 2050 Szymona Hołowni, Lewicy Roberta Biedronia i PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza. Zastrzegł zarazem, że nie jest gospodarzem niedzielnego wydarzenia. Dodał, że pozytywnie na jego apel odpowiedziało wiele organizacji społecznych.

Leave a Reply