Biden nazwał Putina „dyktatorem, który popełnia ludobójstwo”

Prezydent USA Joe Biden we wtorek po raz pierwszy oświadczył, że pojawia się coraz więcej dowodów, iż rosyjska inwazja na Ukrainę jest w istocie ludobójstwem. Dodał jednak, że ostateczna ocena zależy od prawników. Biden podtrzymał swoje wcześniejsze określenie użyte podczas przemówienia w fabryce etanolu, w Menlo, w stanie Iowa. Jak stwierdził, cena benzyny nie powinna zależeć "od dyktatora, który popełnia ludobójstwo".

Joe Biden, Fot. PAP/EPA/STEVE POPE
Joe Biden, Fot. PAP/EPA/STEVE POPE

Prezydent USA Joe Biden we wtorek po raz pierwszy oświadczył, że pojawia się coraz więcej dowodów, iż rosyjska inwazja na Ukrainę jest w istocie ludobójstwem. Dodał jednak, że ostateczna ocena zależy od prawników. Biden podtrzymał swoje wcześniejsze określenie użyte podczas przemówienia w fabryce etanolu, w Menlo, w stanie Iowa. Jak stwierdził, cena benzyny nie powinna zależeć „od dyktatora, który popełnia ludobójstwo”.

„Wasz rodzinny budżet, wasza zdolność do napełnienia baku, nie powinny zależeć od tego, że dyktator wypowiada wojnę i popełnia ludobójstwo na drugim końcu świata” – powiedział Biden podczas przemówienia w Menlo, w stanie Iowa. Prezydent określił wysokie ceny paliw w USA jako „podwyżkę Putina”.

Przemówienie Bidena w Iowa dotyczyło polityki administracji mającej obniżyć ceny paliw i zwiększyć niezależność energetyczną. We wtorek prezydent ogłosił przedłużenie zezwolenia sprzedawania benzyny zawierającej 15 proc. bioetanolu, będącej najtańszym typem paliwa.

Był to pierwszy przypadek, kiedy prezydent USA określił rosyjskie zbrodnie mianem ludobójstwa. Wcześniej pytani o to przedstawiciele administracji, m.in. doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, mówili że choć USA uważają że Rosja popełnia zbrodnie wojenne, to nie ma jeszcze wystarczających dowodów by zakwalifikować to jako ludobójstwo.

Biden potwierdził, że uważa, iż Rosja dokonuje na Ukrainie ludobójstwa

„Tak, nazwałem to ludobójstwem ponieważ jest coraz bardziej oczywiste, że Putin po prostu próbuje zlikwidować samą ideę bycia Ukraińcem, a wskazujące na to dowody są coraz liczniejsze” – powiedział Biden dziennikarzom przed wejściem na pokład  prezydenckiego samolotu Air Force One. „Umożliwimy prawnikom zadecydowanie na poziomie międzynarodowym, czy to można tak zakwalifikować, ale mnie wydaje się że tak” – dodał.

Jak zaznacza Reuter Biden wielokrotnie określał Putina mianem zbrodniarza wojennego, ale dotychczas nie mówił, że Rosja dokonuje na Ukrainie ludobójstwa.

Zgodnie z prawem międzynarodowym ludobójstwo polega na działaniu mającym na celu unicestwienie – w całości lub w części – grupy narodowej, etnicznej, rasowej lub religijnej.

Konwencja ONZ precyzuje, że dotyczy to m. in. zabójstw, zadawaniu poważnych obrażeń, niszczeniu zdrowia psychicznego oraz uniemożliwianiu przyrostu naturalnego.

Określenia „ludobójstwo”, jako najcięższej zbrodni, użyto po raz pierwszy wobec nazistowskiego Holokaustu.

Leave a Reply