Biden i Zełenski wezwali Rosję do zaprzestania walk w obszarze Zaporoskiej Elektrowni Atomowej [VIDEO]

Po ostrzelaniu elektrowni atomowej w Zaporożu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Moskwę o uciekanie się do "terroru nuklearnego" i chęć "powtórzenia" katastrofy w Czarnobylu.

Biden i Zełenski wezwali Rosję do zaprzestania walk w obszarze Zaporoskiej Elektrowni Atomowej [VIDEO]

Po ostrzelaniu elektrowni atomowej w Zaporożu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Moskwę o uciekanie się do „terroru nuklearnego” i chęć „powtórzenia” katastrofy w Czarnobylu.

„Ostrzegamy wszystkich, że żaden inny kraj poza Rosją nigdy nie strzelał do elektrowni jądrowych. To pierwszy raz w naszej historii, pierwszy raz w historii ludzkości. To państwo terrorystyczne ucieka się teraz do terroru nuklearnego” – powiedział Zełenski w nagraniu przekazanym w piątek rano przez jego biuro.

„Prezydent Biden dołączył do prezydenta Zełenskiego w apelu do Rosji, by zaprzestała działań wojennych w obszarze i pozwoliła na dostęp strażaków i ratowników” – napisano w komunikacie Białego Domu.

Wcześniej Biden rozmawiał z szefem Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Jądrowego (NNSA) na temat sytuacji w elektrowni.

Jak poinformował wysoki przedstawiciel administracji USA, ostatnie informacje wskazują na brak podwyższonego poziomu promieniowania w regionie, mimo pożaru, jaki wybuchł w kompleksie w wyniku ostrzału elektrowni.

Johnson i Zełenski wezwali Rosjan do niezakłócania akcji ratowniczej na terenie elektrowni atomowej

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiali w piątek nad ranem przez telefon na temat pożaru elektrowni atomowej w Zaporożu powstałego w wyniku ostrzału rosyjskiego i wspólnie wezwali Rosję do niezakłócania pracy służb ratowniczych.

„Obaj przywódcy zgodzili się, że Rosja musi natychmiast zaprzestać ataku na elektrownię i zapewnić służbom ratowniczym niczym niezakłócony dostęp do obiektu” – poinformowano na Twitterze szefa brytyjskiego rządu.

Johnson powiedział, że „lekkomyślne” działania Putina są „zagrożeniem dla całej Europy” i zapewnił, że Wielka Brytania „zrobi wszystko, co może”, by zapewnić, że „sytuacja nie będzie się dalej pogarszała”.

Leave a Reply