
USA i Ukraina wspólnie sprzeciwiają się projektowi Nord Stream 2- napisano we wspólnym oświadczeniu prezydentów obu krajów po spotkaniu w Białym Domu. Waszyngton zobowiązał się do utrzymania roli Ukrainy jako kraju tranzytowego i podkreślił „niezachwiane” poparcie dla suwerenności Kijowa w obliczu agresji Rosji.
Kwestia Nord Stream 2 i bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy jest jedną z pięciu wymienionych we wspólnym oświadczeniu nt. partnerstwa strategicznego Joe Bidena i Wołodymyra Zełenskiego, po pierwszej wizycie ukraińskiego prezydenta w Białym Domu.
„Stany Zjednoczone zamierzają kontynuować używanie środków przewidzianych w prawie i dyplomacji energetycznej (…) by utrzymać rolę Ukrainy jako kraju tranzytowego i by zapobiec używaniu energii jako broni geopolitycznej przez Kreml” – czytamy w dokumencie.
Zawarte postanowienia nie wykraczają ponad to, co dotychczas mówiła administracja Bidena na ten temat.
Opublikowane w środę oświadczenie przedstawia jednak długą listę porozumień i obszarów współpracy między dwoma krajami, z największym naciskiem na sferę bezpieczeństwa. Chodzi m.in. o pakiet pomocy wojskowej, zawierający m.in. rakiety przeciwpancerne Javelin, warty 60 mln dolarów, rozszerzający program pomocy wojskowej w wysokości 400 mln już realizowany w tym roku. Mowa jest też o współpracy wojskowej w zakresie cyberbezpieczeństwa, wymianie informacji wywiadowczych, wspólnych badań i rozwoju przemysłów wojskowych i sprzeciwianiu się rosyjskiej agresji.
USA podkreśliły też wsparcie dla „prawa Ukrainy do wyboru własnej polityki zagranicznej”, w tym aspiracji wstąpienia do NATO. W dokumencie nie zawarto ewentualnej daty akcesji Ukrainy, o czym na początku spotkania wspominał Zełenski.
„Priorytetem spotkania z prezydentem Bidenem były sprawy bezpieczeństwa. W szczególności bezpieczeństwa w Donbasie, w okupowanym Krymie, w regionie Morza Czarnego i Azowskiego, bezpieczeństwa energetycznego na Ukrainie i w Europie” – oznajmił po spotkaniu ukraiński prezydent. Jak dodał, przedstawił Bidenowi listę 450 ukraińskich więźniów przetrzymywanych na terenie okupowanego Donbasu i Krymu oraz w Rosji, wspólnie z Bidenem apelując o ich uwolnienie.