Biden i Macron potwierdzili „wsparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”

W rozmowie telefonicznej prezydenci USA i Francji, Joe Biden i Emmanuel Macron, potwierdzili swoje "wsparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - poinformował lokalnego Biały Dom.

Biden i Macron potwierdzili

W rozmowie telefonicznej prezydenci USA i Francji, Joe Biden i Emmanuel Macron, potwierdzili swoje „wsparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” – poinformował lokalnego Biały Dom.

Obaj przywódcy rozmawiali w środę o skoordynowanych działaniach i konsekwencjach w przypadku rosyjskiego ataku na Ukrainę.

Joe Biden ponownie zagroził Rosji „wysokimi kosztami gospodarczymi, jeśli zdecyduje się na wejście swych wojsk na Ukrainę.

Biden i Macron dokonali także przeglądu „bieżącej koordynacji zarówno w dyplomacji, jak i w przygotowaniach do nałożenia na Rosję szybkich i surowych restrykcji ekonomicznych w przypadku dalszej inwazji na Ukrainę”.

Pałac Elizejski poinformował, że rozmowa obu prezydentów trwała 45 minut. Agencje przypominają, że w ostatnich dniach Emmanuel Macron dwukrotnie rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji. Na czwartek zaplanowano kolejne rozmowy prezydenta Francji z Władimirem Putinem i ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim.

Jak przypomina AFP, od końca 2021 roku Zachód oskarża Rosję o skoncentrowanie znacznych sił wojskowych na granicach Ukrainy w celu potencjalnej inwazji. Moskwa zaprzecza jakimkolwiek zamiarom inwazji, twierdząc, że chce tylko zagwarantować sobie bezpieczeństwo.

Leave a Reply