Biały Dom: Prezydent Biden rozmawiał z prezydentem Dudą na temat wsparcia Ukrainy i wschodniej flanki NATO

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał w środę z prezydentem Polski Andrzejem Dudą m.in. na temat wsparcia obu krajów dla Ukrainy - przekazał w komunikacie Biały Dom. Biden miał również podkreślić zobowiązania USA dotyczące bezpieczeństwa Polski i wschodniej flanki NATO.

Prezydent Andrzej Duda. Fot. PAP/ Andrzej Lange / Prezydent Joe Biden. Fot. JIM LO SCALZO PAP/EPA
Prezydent Andrzej Duda. Fot. PAP/ Andrzej Lange / Prezydent Joe Biden. Fot. JIM LO SCALZO PAP/EPA

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał w środę z prezydentem Polski Andrzejem Dudą m.in. na temat wsparcia obu krajów dla Ukrainy – przekazał w komunikacie Biały Dom. Biden miał również podkreślić zobowiązania USA dotyczące bezpieczeństwa Polski i wschodniej flanki NATO.

„Nawiązując do wizyty prezydenta Bidena w Polsce w marcu, przywódcy potwierdzili wspólne zobowiązanie do dalszego wzmacniania naszej współpracy dwustronnej w sprawach bezpieczeństwa i gospodarki. Omówili też ich trwające wsparcie dla narodu i rządu Ukrainy w odpowiedzi na rosyjską agresję” – napisano w oświadczeniu wydanym po rozmowie telefonicznej.

Biden miał również podkreślić zobowiązania USA do zapewnienia bezpieczeństwa Polski i wschodniej flanki NATO oraz życzył udanego szczytu Bukareszteńskiej Dziewiątki (B9), forum państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Według Kancelarii Prezydenta RP, Duda i Biden mówili też o terminach kolejnych swoich rozmów, w tym podczas szczytu NATO w Madrycie, zaczynającego się 28 czerwca.

„Prezydenci z pewnością spotkają się w Madrycie. Co do wcześniejszych spotkań – nie wiem. Wiem, że na pewno są planowane kolejne rozmowy telefoniczne” – powiedział szef gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot.

Leave a Reply