Białorusini budują kładki kierujące ludzi na tereny bagienne, by przepchnąć migrantów do Polski

Białorusini budują specjalną infrastrukturę np. kładki kierujące ludzi na tereny bagienne, by przepchnąć migrantów do Polski - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Tworzenie takich budowli to nowość - ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Białorusini budują kładki kierujące ludzi na tereny bagienne, by przepchnąć migrantów do Polski

Białorusini budują specjalną infrastrukturę np. kładki kierujące ludzi na tereny bagienne, by przepchnąć migrantów do Polski – poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Tworzenie takich budowli to nowość – ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

„Skala zaangażowania reżimu Łukaszenki w eskalację kryzysu migracyjnego jest ogromna. Białorusini budują nawet specjalną infrastrukturę, by przepchnąć migrantów do Polski. Powstają np. kładki kierujące ludzi na tereny bagienne” – napisał szef MON na Twitterze.

Do tej informacji odniósł się rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. „Od początku zaangażowanie białoruskie w szlak migracyjny było bardzo duże, ale tworzenie takich budowli to jednak nowość” – napisał pod wpisem Błaszczaka na Twitterze.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego, przylegających do granicy z Białorusią, obowiązuje stan wyjątkowy.

Leave a Reply