Będzie ustawa o ochronie ludności. Mariusz Kamiński: musimy przygotować państwo na kryzysy

Musimy także w drodze ustawowej przygotować państwo na różnego typu kryzysy, które nie mogą nas zaskakiwać - podkreślił szef MSWiA Mariusz Kamiński podczas posiedzenia Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności w Pałacu Prezydenckim. Poinformował w tym kontekście o pracach nad ustawą o ochronie ludności.

Będzie ustawa o ochronie ludności. Mariusz Kamiński: musimy przygotować państwo na kryzysy

Musimy także  w drodze ustawowej przygotować państwo na różnego  typu kryzysy, które nie mogą nas zaskakiwać – podkreślił szef MSWiA Mariusz Kamiński podczas posiedzenia Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności w Pałacu Prezydenckim. Poinformował w tym kontekście o pracach nad ustawą o ochronie ludności.

W Pałacu Prezydenckim odbyło się w środę I posiedzenie Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności. W skład Rady weszli przedstawiciele służb mundurowych, osoby doświadczone w służbie w armii oraz przedstawiciele świata nauki.

Podczas spotkania Mariusz Kamiński wymieniając najistotniejsze projekty przygotowywane przez resort spraw wewnętrznych i administracji wymienił ustawę o ochronie ludności.

“Wielka ustawa, którą przygotowujemy jeszcze w resorcie. Takie spojrzenie przez ostatnie miesiące naszej rzeczywistości covidowej pokazują, że musimy też w drodze ustawowej przygotować państwo na różnego typu kryzysy, które nie mogą nas zaskakiwać. Gdzie muszą być jasne, twarde mechanizmy działania dla wszystkich struktur państwowych, niezależnie od tego jakiemu ministrowi podlegają państwo musi – jako jedna, silna struktura – działać skutecznie dla bezpieczeństwa obywateli” – podkreślił szef MSWiA.

Mówiąc o kolejnych ważnych regulacjach przygotowanych przez resort Kamiński wymienił m.in. procedowaną właśnie w Senacie tzw. ustawę modernizacyjną. Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku i zakłada przeznaczenie w ciągu czterech lat na modernizację służb podległych MSWiA ponad 10 mld zł.

“To potężna inwestycja w bezpieczeństwo naszego kraju, w bezpieczeństwo obywateli. Chcemy zrealizować szereg niezwykle ważnych spraw i systemowych, i bardzo konkretnych” – powiedział Kamiński. Dodał, że chodzi o rozwój szkolnictwa resortowego, doinwestowanie istniejących szkół policyjnych i utworzenie nowych, a także zabezpieczenie naszych granic.

Wskazał, że chodzi nie tylko o granicę z Białorusią, ale także o “mało stabilną granicę z Ukrainą”, czy obwód kaliningradzki. “Również Bałtyk musimy zabezpieczyć, musimy zmodernizować nasz system radarowy. Tam są ważne inwestycje, strategiczne dla naszego bezpieczeństwa (…). Baltic Pipe, Mierzeja Wiślana, musimy zabezpieczyć dobrze nasz gazoport w Świnoujściu. Naprawdę  czekają nas wielkie wyzwania” – mówił Kamiński.

1 KOMENTARZ

Leave a Reply