Bartłomiej Wróblewski, kandydat PiS na RPO, chce na swojego zastępce komunistę Piotra Ikonowicza

Chciałbym, żeby osoba wrażliwa społecznie o poglądach lewicowych czy liberalnych była moim zastępcą. Piotr Ikonowicz jest ikoną walki o prawa osób słabszych i doskonale wpisywałby się w taką funkcję - powiedział w rozmowie z "Faktem" Bartłomiej Wróblewski, wybrany przez Sejm na RPO.

Chciałbym, żeby osoba wrażliwa społecznie o poglądach lewicowych czy liberalnych była moim zastępcą. Piotr Ikonowicz jest ikoną walki o prawa osób słabszych i doskonale wpisywałby się w taką funkcję – powiedział w rozmowie z „Faktem” Bartłomiej Wróblewski, wybrany przez Sejm na RPO.

Wróblewski pytany przez poniedziałkowy „Fakt” o to czy, gdyby PiS przeforsował ustawę o trybie wyboru RPO i wprowadził funkcję tymczasowego rzecznika, to zgodziłby się ją wykonywać, odpowiedział: „Nie zakładam takiego scenariusza i dlatego od kilku tygodni powtarzam, że chciałbym, aby biuro rzecznika było różnorodne, żeby jego zastępcami były osoby o różnych światopoglądach”.

Na pytanie, czy wyobraża sobie, żeby Piotr Ikonowicz, który był kandydatem Lewicy na Rzecznika został jego zastępcą odpowiedział: „Nie tylko wyobrażam sobie, ale wręcz chciałbym tego, żeby osoba wrażliwa społecznie o poglądach lewicowych czy liberalnych była moim zastępcą”. „Piotr Ikonowicz jest ikoną walki o prawa osób słabszych i doskonale wpisywałby się w taką funkcję. Natomiast nie wiem, czy jest tym zainteresowany. O konkretnych osobach będę jednak mówił dopiero po konsultacjach z wszystkimi siłami politycznymi w Senacie. Do dyskusji o spluralizowaniu prac rzecznika zaprosiłem polityków strony rządzącej i opozycji, czekam na ich odpowiedzi, reakcje, propozycje” – przekazał Wróblewski.

Artur Dziambor: „PiS wykorzystał TK, aby odwołać Bodnara. Nie jestem jego sympatykiem, ale to łamanie prawa i konstytucji”

Zapytany o to, czy jak zostanie wybrany na rzecznika praw obywatelskich to wystąpi z Prawa i Sprawiedliwości powiedział: „Będę rzecznikiem wszystkich obywateli, niezależnie od poglądów politycznych, religijnych czy światopoglądowych”. „Konsekwencją wyboru jest rezygnacja z mandatu i bieżącej polityki” – podkreślił.

Bartłomiej Wróblewski powołany na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich

Leave a Reply