Bank Centralny Norwegii podwyższa stopy procentowe. Co czeka inne kraje, w tym Polskę?

W czasach gwałtownie rosnących cen, zacieśnianie polityki przez banki centralne stało się teraz tematem wielu rozmów (oczywiście z wyjątkiem Turcji, która zaskoczyła rynki obniżką stóp o 1%, co spowodowało, że lira spadła do rekordowych minimów).

Felieton Mateusza Oliwy Bank Centralny Norwegii podwyższa stopy procentowe. Co czeka inne kraje, w tym Polskę?

W czasach gwałtownie rosnących cen, zacieśnianie polityki przez banki centralne stało się teraz tematem wielu rozmów  (oczywiście z wyjątkiem Turcji, która zaskoczyła rynki obniżką stóp o 1%, co spowodowało, że lira spadła do rekordowych minimów).

Niedawno Brazylia podniosła stopy procentowe o 1% do 6,25% (!!!), z obietnicami, że zrobi to samo w przyszłym miesiącu. Nawet amerykańska Rezerwa Federalna (FED) na swoim ostatnim posiedzeniu ujawniła, że skłania się w tym kierunku, i że wkrótce zmniejszy skup obligacji, najprawdopodobniej w listopadzie (nawet jeśli pierwsza podwyżka stóp w USA ma nastąpić pod koniec 2022 r. ). Tymczasem norweski bank centralny Norges Bank stał się pierwszym dużym zachodnim bankiem centralnym, który podniósł stopy procentowe, po wybuchu pandemii koronawirusa.

Po trzykrotnym obniżeniu stóp w 2020 r., z powodu skutków gospodarczych kryzysu, w czwartek norweski bank centralny jednogłośnie podjął decyzję o podniesieniu stóp z zera do 0,25%, zgodnie z oczekiwaniami.

norway deposit rate

„Ponowne otwarcie gospodarki doprowadziło do znacznego ożywienia norweskiego rynku, a aktywność jest obecnie wyższa niż poziom sprzed pandemii. Bezrobocie dalej spada, a wykorzystanie mocy produkcyjnych wydaje się być bliskie normalnego poziomu” – podał bank w komunikacie.

„Normalizująca się gospodarka sugeruje, że należy rozpocząć stopniową normalizację stóp procentowych” – powiedział w oświadczeniu prezes Oystein Olsen dodając, że kolejna podwyżka stóp prawdopodobnie nadejdzie w grudniu: „Na podstawie bieżącej oceny perspektyw rady i bilansu ryzyka, stopa podstawowa zostanie najprawdopodobniej jeszcze podniesiona w grudniu”.

Prognozowana ścieżka podnoszenia oprocentowania została zrewidowana od końca 2022 r., wzrastając do 1,7% na koniec 2024 r. Dekompozycja pokazuje wyższą inflację z powodu większego wykorzystania mocy produkcyjnych i słabszej korony, która odpowiada za większość zmian od czerwca (grafika poniżej). Rada podkreśliła, że długoterminowe oczekiwania inflacyjne pozostają w normie, a ryzyko zbyt wysokiej inflacji jest ograniczone.

norges bank goldman sachs

Zaktualizowane przewidywania gospodarcze, zawarte w opublikowanym dzisiaj Raporcie Polityki Pieniężnej (MPR), wskazują na większą dodatnią lukę popytową od 2022 r., a perspektywy inflacji zostały odpowiednio zrewidowane w górę. Norges Bank przewiduje obecnie, że inflacja bazowa osiągnie 1,9% na koniec horyzontu prognozy, w porównaniu z 1,6% w czerwcowej MPR.

Waluta Norwegii wzrosła do najwyższych poziomów od czerwca, zyskując 0,7% w stosunku do dolara amerykańskiego.

usdnok sept 2021

Zaledwie kilka godzin po tym, jak norweski Norges Bank podniósł stopy procentowe do 0,25%, Bank Of England  jednogłośnie głosował za utrzymaniem stóp procentowych na poziomie 0,1% i większością 7-2 za utrzymaniem kwoty luzowania ilościowego na poziomie 875 miliardów funtów.

W odruchowej reakcji na wytyczne dotyczące zaostrzenia polityki, a mianowicie, że: „Pewne wydarzenia w okresie interweniowania wydają się wspierać pożądany kierunek, chociaż pozostaje znaczna niepewność”, rynki finansowe oczekują teraz podwyżek stóp o 15 punktów bazowych w marcu 2021 r., zamiast w maju 2021 r., co pomogło pchnąć GBP w górę.

GBPUSD 9.23

Polska instytucja, która zajmuje się zmianami stóp procentowych – Rada Polityki Pieniężnej – na razie nie planuje żadnych podwyżek, ale wydaje się tylko kwestią czasu, kiedy zmieni swoją narrację, zważywszy na początek trendu, który zaczynają wyznaczać inne banki centralne, jak i szalejącą w Polsce inflację.

Leave a Reply