Austria: W kawiarni w Strobl kawa i ciastko tylko dla niezaszczepionych

W miejscowości Strobl w Austrii, w czasach pandemii koronawirusa właścicielka sklepu z żywnością ekologiczną i małej kawiarni podaje kawę i ciasto tylko osobom, które nie zostały zaszczepione. Ci, którzy są zaszczepieni, nie są obsługiwani - informuje telewizja ORF.

Austria: W kawiarni w Strobl kawa i ciastko tylko dla niezaszczepionych

W miejscowości Strobl w Austrii, w czasach pandemii koronawirusa właścicielka sklepu z żywnością ekologiczną i małej kawiarni podaje kawę i ciasto tylko osobom, które nie zostały zaszczepione. Ci, którzy są zaszczepieni, nie są obsługiwani – informuje telewizja ORF.

Z prawnego punktu widzenia wszystko jest w porządku, przyznaje burmistrz Strobl Josef Weikinger. „Można się tylko z tego śmiać (…) i zaapelować do gości, żeby tam nie szli” – mówi Weikinger telewizji ORF.

ORF próbowała przeprowadzić wywiad z osobą prowadzącą kawiarnię. Kobieta nie chciała jednak rozmawiać.

Politolog Reinhard Heinisch uważa ten przypadek za symptomatyczny dla rosnącej alienacji wielu ludzi od klasycznych systemów w polityce i służbie zdrowia.

„Jest to oczywiście ogromne niebezpieczeństwo, ponieważ społeczeństwo – a w szczególności demokracja – kładzie nacisk na zgodę i legitymizację.  A kiedy duża część społeczeństwa nie uznaje już danej instytucji za prawowitą, wówczas ludzie ci odłączają się od społeczeństwa” – ostrzegał Heinisch.

Jest to według ekspertów bardzo groźne – przede wszystkim dlatego, że społeczeństwo rozpada się na obozy, klasy wiekowe i edukacyjne.  „Jest to o tyle niebezpieczne, że decyzje polityczne nie mają już wtedy legitymizacji.  A jeśli już tego nie mają, to demokracja też już nie działa” – mówi cytowany przez ORF Heinisch.

Silvia Traunwieser, profesor filozofii prawa na Uniwersytecie w Salzburgu, uważa, że „pandemia Covid-19 ze wszystkimi jej konsekwencjami dzieli społeczeństwo – ale nie tylko społeczeństwo. Wchodzi ona w znacznie mniejsze obszary – na przykład może prowadzić do konfliktów między pracownikami w firmach. Może nawet wywoływać konflikty w rodzinach lub powodować rozpad przyjaźni” – mówi Traunwieser.

„Społeczność i osoby odpowiedzialne za turystykę w regionie Wolfgangsee dystansują się od kawiarni, w której obsługiwani są tylko niezaszczepieni” – informuje ORF.

1 KOMENTARZ

  1. „kiedy duża część społeczeństwa nie uznaje już danej instytucji za prawowitą, wówczas ludzie ci odłączają się od społeczeństwa”

    Ludzie odłączają się nie „od społeczeństwa”, ale od instytucji, która zamiast działać w ich interesie (do czego jest prawnie powołana), działa w interesie producentów szczepionek i zamordyzmu 🙂

Leave a Reply