Australia: Rząd proponuje odszkodowania dla Aborygenów [VIDEO]

Rząd Australii proponuje odszkodowania do 60 tys. dolarów na osobę członkom rdzennej populacji kraju, którzy w dzieciństwie zostali siła rozdzieleni ze swoimi rodzinami.

Rząd Australii proponuje odszkodowania do 60 tys. dolarów na osobę członkom rdzennej populacji kraju, którzy w dzieciństwie zostali siła rozdzieleni ze swoimi rodzinami.

Pomiędzy 1900 a 1970 r. ponad 100 tys. dzieci rdzennego pochodzenia rozdzielono z ich rodzinami. Były premier Australii Kevin Rudd określił ten proceder jako „wielką plamę na duszy narodu” i przeprosił w 2008 r. skrzywdzone osoby, zwane w kraju „straconym pokoleniem”.

W momencie, gdy pokrzywdzeni wnoszą pozwy do sądu, rząd Australii ogłosił, że będą mieli prawo do jednorazowej wypłaty w wysokości 75 tys. dolarów australijskich (czyli ok. 55 tys. dolarów USA) za szkodę w postaci przymusowego rozdzielenia ich z rodziną oraz kolejne 7 tys. dolarów australijskich (ok. 5 tys. USD) za wsparcie ich leczenia.

Rząd Jamajki chce miliardów odszkodowań od Wielkiej Brytanii za niewolnictwo!

Reparacje obejmą osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, kiedy rozdzielono je z rodzinami oraz żyły na Australijskim Terytorium Stołecznym oraz Terytorium Północnym. Większość stanów australijskich ma swoje własne procedury wypłacania odszkodowań.

„Ten krok był od dawna wymagany i zwraca uwagę na związek między uzdrowieniem, godnością oraz dobrostanem osób ze straconego pokolenia, ich rodzin oraz społeczności, do których należą” – powiedział w czwartek premier Australii Scott Morrison. „Nie tylko jest nam bardzo przykro z powodu tego, co się stało, ale również weźmiemy za to odpowiedzialność” – podkreślił.

Kalifornia wypłaci do 25 tysięcy dolarów odszkodowania ofiarom przymusowej sterylizacji [VIDEO]

Reparacje są częścią australijskiego planu przekazania 1 mld dolarów australijskich (ok. 740 tys. dolarów amerykańskich) na poprawę bytu rdzennej ludności.

W Australii żyje 700 tys. aborygenów, którzy zostali zepchnięci na margines społeczny i ekonomiczny tego kraju. Ich długość życia jest średnio o osiem lat krótsza niż pozostałych Australijczyków, a w ośrodkach karnych stanowią większość więźniów – wynika z rządowych statystyk.

Leave a Reply