Australia: Reprezentacja narodowa rugby odmawia uklęknięcia dla BLM

Reprezentacja Australii w rugby nie klęka w geście poparcia dla ruchu Black Lives Matter. Decyzja zapadła po jednogłośnym głosowaniu graczy, twierdząc, że nie są zainteresowani wygłaszaniem politycznych oświadczeń.

Australijska reprezentacja rugby Wallabies podczas turnieju Bledisloe Cup 2020. Jako gospodarze zwyciężyli z goszczącą drużyną nowozelandzką All Blacks wynikiem końcowym 47-26

Reprezentacja Australii w rugby nie klęka w geście poparcia dla ruchu Black Lives Matter. Decyzja zapadła po jednogłośnym głosowaniu graczy, twierdząc, że nie są zainteresowani wygłaszaniem politycznych oświadczeń.

Australijscy Wallabies zmierzyli się z nowozelandzkimi All Blacks w sobotę w turnieju Bledisloe Cup w Sydney wygrywając z drużyną gości 47-26.

Trener Dave Rennie powiedział, że o pomyśle klęczenia podczas hymnu narodowego gracze dyskutowali i głosowali przeciwko zostaniu pierwszą australijską drużyną sportową, która to zrobiła.

Jednak Australia będzie nosić nową koszulkę „First Nation” na zawody, donosi Sky Sports.

„Najważniejsze jest to, że chodzi o uhonorowanie naszych rdzennych mieszkańców i chcemy, aby na tym się skupiono” – wyjaśnił Rennie.

„Każdy ma własne zdanie na temat każdej sytuacji, ale chcemy, aby skupiono się na refleksji nad naszą historią i przeszłością. Skupiamy się na ludziach „Pierwszych Narodów” i koszulce rdzenne; nie chcemy wygłaszać oświadczeń politycznych”.

Powiedział, że grupa coachingowa i zarządzająca rozmawiała z liderami zespołu, którzy następnie spotkali się z resztą zespołu i była to „jednomyślna decyzja”.

Były kapitan Wallaby Nick Farr-Jones poparł ten ruch.

„Aby zaryzykować podzielenie wsparcia, które Wallabies zaczynają zdobywać dzięki swoim odważnym występom w Wellington i Auckland – po prostu nie róbcie tego, jest to zbyt ryzykowne” – powiedział Farr-Jones w radiu 2GB.

Nick Farr Jones byly zawodnik reprezentacji Australii odbierajacy puchar od krolowej Elzbiety II
Nick Farr-Jones, były zawodnik reprezentacji Australii odbierający puchar od królowej Elżbiety II

„Ryzykujesz, że kilku (widzów) po prostu się wyłączy. Nie chcą widzieć polityki w sporcie narodowym. To prawdziwe ryzyko. Myślę, że może to prowadzić do podziałów”.

Kwestia przyjmowania wezwań BLM do uklęknięcia przed rozpoczęciem meczu nie jest nowością w rugby.

Jak donosił Breitbart London, angielska gwiazda rugby Billy Vunipola, odmówił odpowiedzi na wezwanie w przeszłości, ponieważ jako chrześcijanin powiedział, że „nie może wspierać tych, dla których palenie kościołów i Biblii jest formą politycznego oświadczenia”.

Billy Vunipola ktory odmowil klekania dla Black Lives Matter slowami „Mimo ze jestem osoba kolorowa nadal bardziej jestem czlowiekiem Jezusa
Billy Vunipola, angielski zawodnik rugby, który odmówił kłekania dla Black Lives Matter słowami „Mimo, że jestem osobą kolorową, nadal bardziej jestem człowiekiem Jezusa”

„Zapytano nas, czy chcemy uklęknąć, czy nie, a to, co widziałem w kontekście tego ruchu [Black Lives Matter], nie było zgodne z tym, w co wierzę. Spalali kościoły i Biblie. Nie mogę tego poprzeć” – powiedział gracz w wywiadzie w audycji „The Good, The Bad & The Rugby”.

„Mimo, że jestem osobą kolorową, nadal bardziej jestem człowiekiem Jezusa” – dodał sportowiec urodzony w Australii.

Leave a Reply