Attache obrony ambasady RP w Mińsku wezwany do białoruskiego MON: „To retorsja za nasze działania”

Attache obrony ambasady RP w Mińsku został wezwany we wtorek do białoruskiego resortu obrony. Traktujemy to jako retorsję za poniedziałkowe działania MSZ - poinformował rzecznik resortu dyplomacji Łukasz Jasina.

Attache obrony ambasady RP w Mińsku wezwany do białoruskiego MON:

Attache obrony ambasady RP w Mińsku został wezwany we wtorek do białoruskiego resortu obrony. Traktujemy to jako retorsję za poniedziałkowe działania MSZ – poinformował rzecznik resortu dyplomacji Łukasz Jasina.

W poniedziałek rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów idącej po stronie białoruskiej w kierunku granicy z Polską. Migranci zgromadzili się w okolicach Kuźnicy. Resort obrony narodowej poinformował po południu, że służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę przekroczenia granicy. Obecnie migranci rozbili obóz w rejonie Kuźnicy, pilnują ich służby białoruskie.

W poniedziałek pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego w związku z sytuacja na polsko-białoruskiej granicy, a następnie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego narada zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę w tej samej kwestii.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wydanym w poniedziałek oświadczeniu wezwała państwa członkowskie do ostatecznego zatwierdzenia rozszerzonego systemu sankcji wobec władz białoruskich, odpowiedzialnych za ten hybrydowy atak.

Przekazała też, że wiceprzewodniczący KE Margaritis Schinas w najbliższych dniach uda się w podróż do głównych krajów pochodzenia i tranzytu migrantów, „aby upewnić się, że działają one tak, aby ich obywatele nie wpadli w pułapkę zastawioną przez białoruski władze”.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel wezwał władze Białorusi do przestrzegania prawa międzynarodowego i podkreślił, że UE nie zaakceptuje żadnych prób instrumentalizacji migrantów dla celów politycznych.

Solidarność z Polską wyraziło wiele państw UE, w tym m.in. państwa bałtyckie – Litwa, Łotwa i Estonia.

Leave a Reply