Artyści 52 Dębiec udzielili zaskakującej wypowiedzi. Zobacz, co sądzą o aferach IIIRP, zasiłkach i podatkach! [VIDEO]

Podczas ostatniej serii Najgorszych Pytań portalu muzycznego CGM poruszono również tematy ekonomiczno - gospodarcze. Artyści wypowiedzieli się na temat afer IIIRP, gwarantowanym dochodzie i zasiłkach zapewnianych przez aparat państwa.

Artyści 52 Dębiec udzielili zaskakującej wypowiedzi. Zobacz, co sądzą o aferach IIIRP, zasiłkach i podatkach! [VIDEO]

Podczas ostatniej serii Najgorszych Pytań portalu muzycznego CGM poruszono również tematy ekonomiczno – gospodarcze. Artyści wypowiedzieli się na temat afer IIIRP, gwarantowanym dochodzie i zasiłkach zapewnianych przez aparat państwa.

Artyści nie zawsze chętnie wypowiadają się na tematy ekonomiczno – gospodarcze. Jednak seria Najgorsze Pytania, prowadzona między innymi przez Marcina Flinta w programie Flintesencja dla portalu CGM.pl, znana jest z nieprzewidywalnych pytań, wykraczających poza ramy świata muzyki.

W najnowszym odcinku serii udział wzięli artyści polskiej sceny rapowej, przedstawiciele ekipy 52 [Dębiec]: Przemysław 'Hans’ Frencel oraz Paweł 'Deep’ Paczkowski.

Lider Pink Floyd w odpowiedzi na propozycję Marka Zuckenberga: “Pier*ol się! Za żadne, kur*a, skarby!” [VIDEO]

Największa polska afera?

Redaktor CGM Marcin Flint rozpoczął od mocnego pytania – Największa z polskich afer? Hans bez zastanowienia odpowiedział, że Fundusz Obsługi Zadłużenia Zagranicznego. Afera FOZZ postrzegana jest jako matka wszystkich afer w nowoczesnej historii Rzeczypospolitej.

Była to największa i najsłynniejsza ujawniona afera III RP, lecz również swoisty model nielegalnego transferu majątku publicznego w prywatne ręce. Chodzi o ustawę z dnia 23 grudnia 1985 r. o Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego.

Po 15 latach śledztwa i procesów, rabunek polskich finansów dokonany na przełomie PRL i III RP pod szyldem Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego do dziś nie został ostatecznie wyjaśniony.

Na to samo pytanie odpowiedział Deep, mówiąc, że jego zdaniem była to afera „paliwowo – stalowo – wyłudzeniowa” trwająca w latach 1991 – 2021, pokazując w ten sposób, jak kolejne już rządy są nie dość, że uwikłane w coraz to nowsze afery, to jeszcze nie potrafią pociągnąć do odpowiedzialności osób uwikłanych w poprzednie przestępcze procedery.

Dochód gwarantowany

Warto dodać, że Hans nie pierwszy raz wypowiada się na tematy polityczno – społeczne. W jednym z satyrycznych utworów To My, Polacy wytykał wady Polaków. Z kolei w projekcie Rap One Shot nagrał prześmiewczy wideoklip odnoszący się do chorych absurdów socjalizmu pod tytułem Polak Wyjątkowy Song.

– Dochód gwarantowany to dobry pomysł? – na to pytanie Deep odchrząknął, wypuścił ostentacyjnie powietrze z płuc, powtórzył pytanie i wskazał na Hansa, aby on pierwszy udzielił odpowiedzi. Hans z kolei wybuchnął śmiechem, spoglądając na Deepa. Widać, że temat poruszany był między artystami już wcześniej wiele razy.

– Nie, żadne gwarancje, żadne gwarancje – powtórzył. – Ja już nie mogę na ten temat. Niech się po prostu państwo na prawdę wyprowadzi na inną planetę i da ludziom zarabiać tyle, ile mogą, tak, jak mogą. Niech nic nie zabierają i niech nic nie dają. Żadnych gwarantowanych dochodów, zasiłków, niczego!

Deep również postanowił się odnieść do tematu, sarkastycznym tonem mówiąc, że on chciałby 3000zł na rękę, oraz 1500zł na każde dziecko.

Podatek reprograficzny

Jest to z goła odmienne zdanie od tego, jakie prezentują inni artyści w obliczu toczących się gorących rozmów na temat kolejnego już opodatkowania obywateli w postaci tak zwanej 'opłaty’ reprograficznej, której celem jest nałożenie dodatkowego podatku na miedzy innymi producentów telefonów komórkowych, które zdaniem przeważającego świata muzycznego dostarczają produkt muzyczny na platformach udostępnianych przez osoby trzecie.

Problem jednak polega na tym, że artyści opowiadający się za nałożeniem kolejnego podatku na firmy produkujące telefony komórkowe, nie są w stanie pojąć, że to nie producent poniesie tego koszty, a wszyscy ci, którzy zdecydują się zakupić nowy telefon po wejściu podatku w życie.

Wynika to z prostej zależności ekonomicznej. Producent nigdy nie płaci ze swojej kieszeni, przerzuca jedynie kolejne koszta na konsumenta. Kolejnym problemem jest to, że tymi kosztami obciążeni byliby również ci, którzy z kulturą nie chcą mieć nic wspólnego, bądź ci, którzy chcą wspierać artystów, ale nie koniecznie wszystkich i nie koniecznie tych, których nie słuchają, nie oglądają, nie czytują.

Takie komunistyczne podejście przedstawili artyści na Kanale Sportowym programu Hejt Park: Jaś Kapela, czy Sidney Polak. Czy udało się im przekonać prowadzącego program Krzysztofa Stanowskiego? Zapraszamy do przeczytania artykułu „Jaś” Kapela publicysta „Krytyki Politycznej” i lewicowy aktywista był gościem Krzysztofa Stanowskiego w programie „Hejt Park” na „kanale sportowym”. 

Podoba Ci się, co robi Paradyzja.com? 
Pomóż nam dotrzeć do innych:
Skomentuj / Udostępnij
Polub / Subskrybuj
Dziękujemy

Leave a Reply