Apple zdetronizowany! Która firma jest teraz najdroższą spółką na świecie?

Apple zdetronizowany! Która firma jest teraz najdroższą spółką na świecie?

Minęły pracowite 48 godzin dla spółek FAAMG, które, nawiasem mówiąc, nie będą już nazywane FAAMG. Facebook zmienia nazwę na Meta, co oznacza, że ​​​​z litery Google, Apple, Microsoft, Meta i Amazon, tworzą nowy i znacznie bardziej odpowiedni akronim –  GAMMA, tak jak w przypadku kompresji gamma (nagła, gwałtowna zmiana ceny danej spółki) Oczywiście, jeśli  zakładamy, że Meta nadal znajduje się w pierwszej piątce. W końcu Tesla jest teraz większa niż Facebook, chociaż jej obecność w pierwszej piątce zależy od ciągłej kompresji gamma, która w każdej chwili może się odwrócić. W każdym razie po prostu więcej zamieszania w akronimach.

W tym akronimowym bajzlu nastąpiła jeszcze inna, godna uwagi zmiana: Microsoft zyskał aż 0,9% na piątkowym otwarciu, wyprzedzając Apple jako najcenniejszą amerykańską (i naprawdę globalną) spółkę notowaną na giełdach, ponieważ jego kapitalizacja rynkowa wzrosła do rekordowego 2,453 biliona dolarów. Dzieje się tak, ponieważ Apple spadł aż o 3,9% do 146,65 USD na otwarciu, co daje mu wartość rynkową około 2,42 biliona USD, po pierwszej utracie przychodów od 2017 r., jednocześnie ostrzegając, że załamanie podaży obniży sprzedaż o 6 mld USD.

Tymczasem Microsoft piął się w górę przez cztery dni z rzędu i osiągnął najlepszy tygodniowy wzrost od stycznia, ponieważ oprogramowanie firmy w chmurze pomogło jej w osiągnięciu solidnego wzrostu sprzedaży i zysków, które przewyższyły szacunki analityków już jedenasty kwartał z rzędu.

„Jeśli szukasz bezpieczeństwa w technologii, Microsoft prawdopodobnie wydaje mi się bezpieczniejszy od Apple” – powiedział Michael Matousek, główny trader w U.S. Global Investors, w wywiadzie telefonicznym. „Gdyby nastąpiło spowolnienie gospodarcze, spodziewałbym się, że Microsoft będzie radził sobie lepiej, ponieważ jego produkty są zdywersyfikowane w ramach większej liczby firm”.

MSFT vs. AAPL – wykres
MSFT vs. AAPL – wykres

W czerwcu tego roku Microsoft zapisał się na kartach historii jako druga amerykańska spółka giełdowa, która osiągnęła wartość rynkową 2 bilionów dolarów, utrzymywana przez duże nadzieje wielu traderów, że jego dominacja w chmurze obliczeniowej i oprogramowaniu dla przedsiębiorstw będzie się dalej rozwijać w świecie po koronawirusie. Jego udziały w tym roku przewyższyły Apple i Amazon pod względem oczekiwań dotyczących długoterminowego wzrostu zysków i przychodów, oraz ekspansji w obszarach takich jak sztuczna inteligencja i przetwarzanie w chmurze. Microsoft zyskał ponad 45%, podczas gdy Apple jest wyżej o 11%, a Amazon ledwo na plusie, od początku roku.

Mając to na uwadze trzeba zaznaczyć, że akcje MSFT nie są tanie. Są dostępne w sprzedaży z 20% premią w stosunku do indeksu Nasdaq 100, ale wysokie wyceny nie powstrzymały inwestorów przed zwiększaniem w tym roku pozycji w akcjach technologicznych. Indeks Nasdaq 100 dotrzymuje tempa indeksowi S&P 500, każdy ze wzrostem o ponad 22%, a indeks Nasdaq Composite wzrósł o około 20%.

„Miło jest na to popatrzeć; Microsoft był taką swoistą gwiazdą rocka, w swojej branży, w latach 90. – jeden z czterech jeźdźców – i wyraźnie odzyskał swój urok” – powiedział Matousek.

Według Bloomberga ostatni raz Microsoft zdetronizował Apple z pierwszego miejsca w pierwszej połowie 2020 r., kiedy inwestorzy gremialnie dołączali się do akcji wzrostowej podczas pandemii Covid-19.

Leave a Reply