Aplikacja śledząca nasze kontakty dostępna w Anglii i Walii cieszy się zainteresowaniem

Aplikacja rodem z "1984" George'a Orewlla jest dostępna w Anglii i Walii od czwartku (24 września AD 2020). Aplikacja na smartfony monitoruje Twoje kontakty i ostrzega Cię, jeśli zostałeś narażony na wirusa poprzez kontakt z osobą zakażoną.

Aplikacja rodem z „1984” George’a Orewlla jest dostępna w Anglii i Walii od czwartku (24 września AD 2020). Aplikacja na smartfony monitoruje Twoje kontakty i ostrzega Cię, jeśli zostałeś narażony na wirusa poprzez kontakt z osobą zakażoną.

W niegdysiejszym imperium wystraszeni ludzie poddają się dzisiaj dobrowolnie wielu manipulacjom. Dziś, po miesiącach opóźnienia, udostępniona została aplikacja NHS Test and Trace, która – według założeń – ma nas ostrzegać, jeżeli narażeni byliśmy na kontakt z osobami mogącymi być nosicielami koronawirusa.

Boris Johnson obiecał, że aplikacja będzie częścią jego systemu testowania społeczeństwa na obecność COVID-19, ale jej wdrożenie było nękane przez opóźnienia i problemy techniczne.

Pierwsza wersja została odrzucona, gdy się okazało, że nie działa na większości iPhone’ów.

Nowa wersja – która została przetestowana na Isle of Wight i londyńskiej dzielnicy Newham – ma nowe funkcje, od skanerów QR dla pubów po pulsujące „bicie serca”, które odlicza nasz czas izolacji.

Aplikacja ma ostrzegać, jeśli stoimy przez przynajmniej 15 minut w odległości mniejszej niż dwa metry od kogoś, kto przeszedł test z wynikiem pozytywnym.

Bierze również pod uwagę, jak zaraźliwy może być pierwotny potwierdzony przypadek wirusa u osoby, od której się zaraziliśmy. Robi to przez uwzględnienie liczby dni, które minęły od pierwszego zgłoszenia objawów.

pexels andrea piacquadio 3771127

 

Aplikacja wykorzystuje system opracowany przez Apple i Google, wykorzystujący Bluetooth do prowadzenia anonimowego dziennika innych telefonów komórkowych osób korzystających z aplikacji, koło których byliśmy blisko.

NHS Test and Trace będzie używać technologii Bluetooth do śledzenia każdego innego użytkownika aplikacji, który ma z nami „bezpośredni kontakt”, czyli zachowaliśmy względem siebie odległość mniejszą niż dwa metry przez przynajmniej 15 minut.

Jeśli zostanie u nas potwierdzona obecność koronawirusa, aplikacja wyśle ​​kod do centralnego serwera, a następnie do wszystkich użytkowników aplikacji, z którymi byliśmy w „bezpośrednim kontakcie”.

Alerty poinformują użytkowników, że spędzili czas w pobliżu osoby, u której wykryto koronawirusa, i że będą musieli pozostać w domu przez 14 dni.

Leave a Reply