Andrzej Duda zostanie uhonorowany węgierskim odznaczeniem państwowym

Para prezydencka złoży w czwartek oficjalną wizytę na Węgrzech. Prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem i premierem Węgier, a także przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier; Andrzej Duda zostanie też uhonorowany węgierskim odznaczeniem państwowym.

Andrzej Duda zostanie uhonorowany węgierskim odznaczeniem państwowym

Para prezydencka złoży w czwartek oficjalną wizytę na Węgrzech. Prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem i premierem Węgier, a także przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier; Andrzej Duda zostanie też uhonorowany węgierskim odznaczeniem państwowym.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożą oficjalną wizytę na Węgrzech.

„To będzie już szósta oficjalna wizyta prezydenta na Węgrzech. Do tej pory odbyło się dwanaście spotkań dwustronnych i w ramach Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Węgier. To pokazuje jak dobre, jak bliskie są relacje między Polską a Węgrami” – mówił prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Prezydent Duda spotka się Victorem Orbanem

Pierwszym punktem wizyty jest spotkanie w czwartek z prezydentem Węgier Janosem Aderem. Najpierw prezydenci rozmawiać będą w cztery oczy, następnie zaplanowano rozmowy plenarne delegacji.

Prezydent Duda spotka się także z premierem Węgier Victorem Orbanem, a następnie z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Koverem.

„Prezydent w czasie rozmów będzie poruszał kwestie dotyczące relacji dwustronnych: politycznych, gospodarczych oraz kulturalnych; spraw dotyczących wzmocnienia współpracy regionalnej w ramach Grupy Wyszehradzkiej, a także w ramach inicjatywy Trójmorza. Z całą pewnością jednym z tematów, który pojawi się podczas rozmów będzie kwestia bezpieczeństwa w kontekście sytuacji na polsko-białoruskiej granicy w związku z kryzysem wywołanym działaniami ze strony białoruskich władz” – zapowiedział Kolarski.

Wizyta pary prezydenckiej na Węgrzech zakończy się ceremonią odznaczenia prezydenta Dudy Krzyżem Wielkim z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą Węgierskiego Orderu Zasługi.

To najwyższe odznaczenie przyznawane głowom innych państw zostało przyznane Andrzejowi Dudzie 15 marca 2020 r., w dniu obchodów Święta Narodowego Węgier – 172. rocznicy Powstania Węgierskiego 1848 r. Prezydent miał zostać odznaczony podczas obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej planowanych na marzec 2020 r. w Budapeszcie, jednak w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na Węgrzech z uwagi na pandemię koronawirusa, uroczyste obchody oraz ceremonia wręczenia zostały odwołane.

Decyzję o przyznaniu odznaczenia podjął prezydent Węgier

„To wielki zaszczyt dla prezydenta RP, otrzymuje najwyższe państwowe odznaczenie z rąk prezydenta Węgier. To odznaczenie jest świadectwem doskonałych relacji między naszymi państwami” – podkreślił minister Kolarski.

Decyzję o przyznaniu odznaczenia podjął prezydent Węgier Janos Ader, który w uzasadnieniu podkreślił szczególne zasługi i osobiste zaangażowanie prezydenta Dudy w rozwijanie stosunków Polski i Węgier, w tym liczne inicjatywy skierowane na pogłębianie tradycyjnie przyjaznych stosunków międzypaństwowych, aktywne zaangażowanie w popularyzację wspólnego dziedzictwa historyczno-kulturowego obu krajów, a także znaczący wkład w realizację interesów Polski i Węgier na forum Unii Europejskiej i w dialogu regionalnym. Jednocześnie prezydent Węgier z uznaniem ocenił zaangażowanie prezydenta Dudy we wzmacnianie kontaktów politycznych i społecznych pomiędzy krajami, w tym podczas corocznych obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej organizowanych od 2007 r. w dniu 23 marca.

Krzyż Wielki Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą jest najwyższym odznaczeniem państwowym Węgier przyznawanym wyłącznie głowom innych państw.

Leave a Reply