Andrzej Duda: Wymiar sprawiedliwości to nie jest obszar, w który TSUE jest uprawniony do ingerowania

Wymiar sprawiedliwości to nie jest obszar, w który Trybunał Europejski jest uprawniony do ingerowania - powiedział w piątek w Polsat News prezydent Andrzej Duda. Dodał, że nie wyklucza prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie.

Andrzej Duda: Wymiar sprawiedliwości to nie jest obszar, w który TSUE jest uprawniony do ingerowania

Wymiar sprawiedliwości to nie jest obszar, w który Trybunał Europejski jest uprawniony do ingerowania – powiedział w piątek w Polsat News prezydent Andrzej Duda. Dodał, że nie wyklucza prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie.

Zapytany o to, czy wyrok TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej powinien zostać wykonany, prezydent podkreślił, że zgadza się z wyrokiem polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

“Uważam, że wymiar sprawiedliwości to nie jest obszar, w który Trybunał Europejski jest uprawniony do ingerowania” – stwierdził.

92 sędziów Sądu Najwyższego wzywa do natychmiastowego wykonania orzeczeń TSUE

Konieczna jest dyskusja o zakresie wprowadzanych zmian

“Trzeba będzie, w moim przekonaniu, usiąść i przede wszystkim podyskutować o tym problemie, w jakim zakresie te zmiany powinny być wprowadzone” – zaznaczył.

Duda podkreślił, że nie wyklucza prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej. “Być może ustalimy, że będzie prezydencka inicjatywa ustawodawcza. Proszę pamiętać, że jest pewną tradycją, że propozycje, które zgłasza na przykład Naczelny Sąd Administracyjny, jeżeli chodzi o zmiany w swoich ustawach – czyli ustawie o postępowaniu przed Sądami Administracyjnymi, czy ustawie o ustroju Sądów administracyjnych – że te zmiany są przekazywane prezydentowi, żeby prezydent wniósł jako prezydencką inicjatywę ustawodawczą” – zastrzegł.

Zapytany, czy nie obawia się kar finansowych dla Polski, Duda zaznaczył, że “przede wszystkim (jest – red.) suwerenność”. “Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby nasza suwerenność była łamana poprzez działanie niezgodne z traktatami europejskimi. To jest działanie, które przekracza zakres traktatowy” – ocenił.

Leave a Reply