Andrzej Duda: Rok szkolny bez lockdownu, maseczek na lekcjach i dzielenia uczniów na zaszczepionych lub nie

Andrzej Duda: Rok szkolny bez lockdownu, maseczek na lekcjach i dzielenia uczniów na zaszczepionych lub nie

Andrzej Duda zaznaczał, że nie przewiduje się – o ile nie przyjdzie nowa mutacja koronawirusa, która omijałaby odporność wywołaną szczepieniem lub tym, że ktoś już przeszedł zakażenie – by nadchodząca fala pandemii była „bardzo wysoka”, a liczba zachorowań sięgała poziomem stanu z wiosny. „Przewiduje się, że będzie to przebiegało znacznie spokojniej” – mówił.

„Często słyszy się, że rodzice obawiają się, iż dzieci zostaną podzielone na te, które zostały zaszczepione i te, które nie; a te niezaszczepione nie będą mogły chodzić do szkoły, a te zaszczepione będą mogły. Pan minister powiedział: zdecydowanie nie. Zdecydowanie jest przeciwnikiem takiego dzielenia dzieci według takiego kryterium, nie przewiduje się w ogóle czegoś takiego. Musiałoby dojść do bardzo znacznego pogorszenia sytuacji, w sposób nieprzewidziany” – powiedział prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Gabinetowej w sprawie początku roku szkolnego i jego organizacji wobec nadchodzącej kolejnej fali zachorowań na COVID-19.

Prezydent podkreślił, że „przede wszystkim młodzież będzie edukowana i zachęcana do higieny i do zachowywania środków ostrożności, a rodzice będą zachęcani do tego, żeby wyrażać zgodę na szczepienie dzieci”.

„To jest plan na najbliższy czas: młodzież normalnie idzie do szkoły, szkoły są na to przygotowane i mamy wszyscy nadzieję, ze system będzie funkcjonował normalnie, i że ten rok szkolny mimo pandemii będzie normalny, a dzieci i młodzież będą się mogły normalnie uczyć i nie trzeba będzie zostawać w domu” – powiedział.

Prezydent podkreślił, że szkołom przekazano materiały ochronne: płyn dezynfekujący, rękawice, maski, termometry. „Ta podstawowa infrastruktura zabezpieczająca w szkołach będzie; oprócz tego są przygotowane materiały edukacyjne, które będą pokazywane młodzieży, będą się odbywały lekcje dotyczące nie tylko samego koronawirusa, ale w ogóle tego, jak postępować, by w jak największym stopniu zabezpieczyć się przed zachorowaniem” – dodał.

Duda wyraził nadzieję, że zwiększony poziom higieny oraz ostrożności u dzieci i młodzieży pomoże także w zmniejszeniu liczby zachorowań na choroby sezonowe, np. grypę.

Ocenił ponadto, że „to są dobre informacje dla dzieci i rodziców”. „Mam nadzieję, że żadne najbardziej negatywne scenariusze się nie zrealizują” – powiedział.

Leave a Reply