Amerykanie rozpoczną wydobycie gazu z odwiertu na Morzu Czarnym

Amerykańska firma Sea Oil & Gas (BSOG) rozpocznie wydobycie gazu ziemnego z odwiertu na wodach terytorialnych Rumunii na Morzu Czarnym - podał w poniedziałek bukareszteński dziennik online “News”, cytujący władze spółki.

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/Edgar Avila
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/Edgar Avila

Amerykańska firma Sea Oil & Gas (BSOG) rozpocznie wydobycie gazu ziemnego z odwiertu na wodach terytorialnych Rumunii na Morzu Czarnym – podał w poniedziałek bukareszteński dziennik online “News”, cytujący władze spółki.

Według dyrektora wykonawczego BSOG Marka Beacoma rozpoczęcia przesyłu surowca z rumuńskiego szelfu należy spodziewać się najpóźniej do końca czerwca 2022 r.

Media w Rumunii przypominają, że inwestycja BSOG miała ruszyć już w listopadzie 2021 r., ale na przeszkodzie inauguracji inwestycji stanęły m.in. kwestie fiskalno-prawne.

Rumuńscy komentatorzy wskazują, że rozpoczęcie wydobycia gazu ziemnego na rumuńskim szelfie stanie się w Europie Środkowo-Wschodniej jedną z alternatyw dla dostaw rosyjskiego surowca.

Zasobność złoża, z którego BSOG będzie pozyskiwać surowiec na Morzu Czarnym szacowane jest na 10 mld m sześc gazu ziemnego. Całość zasobów na rumuńskim szelfie oceniana jest na 200 miliardów m sześc.

Leave a Reply