Ambasador Niemiec: Nikt nie powinien kwestionować faktów historycznych, Polska była ofiarą paktu Ribbentrop-Mołotow

Nikt nie powinien kwestionować faktów historycznych, w przypadku paktu Ribbentrop-Mołotow agresorami były Niemcy i Związek Radziecki, Polska była ofiarą tego perfidnego porozumienia - napisał w piątek na Twitterze ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven.

Ambasador Niemiec: Nikt nie powinien kwestionować faktów historycznych, Polska była ofiarą paktu Ribbentrop-Mołotow

Nikt nie powinien kwestionować faktów historycznych, w przypadku paktu Ribbentrop-Mołotow agresorami były Niemcy i Związek Radziecki, Polska była ofiarą tego perfidnego porozumienia – napisał w piątek na Twitterze ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven.

„Nikt nie powinien kwestionować faktów historycznych: W przypadku paktu Ribbentrop-Mołotow agresorami były Niemcy i Związek Radziecki, Polska była ofiarą tego perfidnego porozumienia – planu podziału, który sprowadził na naszego sąsiada, naród polski, niezmierne cierpienia” – oświadczył ambasador Niemiec w Polsce.

W środę lider frakcji parlamentarnej prawicowo-populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AFD) Alexander Gauland, podczas debaty poświęconej 80. rocznicy napaści Niemiec na ZSRR (22 czerwca 1941 r.), powiedział, że zawarcie w 1939 r. paktu Ribbentrop-Mołotow przez hitlerowskie Niemcy i rządzony przez Stalina ZSRR, było słuszną z punktu widzenia realizmu politycznego decyzją.

Według Gaulanda, Stalin nie miał innej możliwości niż „diabelski pakt” z Hitlerem w 1939 r., a zawarcie paktu Ribbentrop-Mołotow było „decyzją politycznie realistyczną i słuszną”, bo „dla własnego przetrwania, której konsekwencje były jednak straszne dla Polski”. Zdaniem lidera frakcji AfD radziecki przywódca „kupił sobie w ten sposób” czas, by lepiej przygotować się na odparcie niemieckiego ataku.

Gauland zasugerował również, że to Polska ponosi winę za porozumienie Stalina z Hitlerem, ponieważ „nie chciała na swoim terytorium tolerować wojsk sowieckich”, co uniemożliwiało porozumienie Rosji z Zachodem.

Na słowa Gaulanda zareagował polski MSZ. „Wypowiedź posła Alexandra Gaulanda z okazji 80. rocznicy napadu Niemiec na Związek Radziecki zapisała się czarnymi zgłoskami w historii Niemieckiego Bundestagu” – oświadczył resort dyplomacji.

Naczelny rabin w niemieckiej armii za 5 mln euro będzie walczył z prawicowym ekstremizmem

Według MSZ wypowiedź ta była „próbą publicznej obrony zasadności paktu między Stalinem z Hitlerem ze wskazaniem Polski jako czynnika destabilizującego europejski ład w okresie międzywojennym”. „Stanowczo protestujemy przeciwko podobnym deklaracjom, a fakt, że są one wypowiadane w siedzibie parlamentu naszego bliskiego sojusznika, traktujemy jako zjawisko szczególnie niepokojące” – oświadczyło ministerstwo.

Leave a Reply