Ambasador Brzezinski w telewizji Al-Dżazira: żaden kraj nie zrobił tyle dla uchodźców co Polska

Polska ma zasadę, by przyjąć wszystkich uchodźców z Ukrainy i umieścić ich w prywatnych domach. Nigdy w przeszłości żaden kraj nie zrobił tego dla uchodźców przybywających do jego granic - powiedział w czwartek ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski w telewizji Al-Dżazira.

Mark Brzezinski. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Mark Brzezinski. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Polska ma zasadę, by przyjąć wszystkich uchodźców z Ukrainy i umieścić ich w prywatnych domach. Nigdy w przeszłości żaden kraj nie zrobił tego dla uchodźców przybywających do jego granic – powiedział w czwartek ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski w telewizji Al-Dżazira.

„Kiedy byłem ambasadorem w Szwecji, Szwedzi słusznie byli dumni z tego, że skutecznie przyjęli i zasymilowali milion uchodźców w ciągu 20 lat. A ponad 2,5 mln Ukraińców przekroczyło polską granicę w ostatnim miesiącu” – opisywał Brzezinski.

ego zdaniem „nie byłoby takie dziwne, gdyby Polacy, od 30 lat budujący swój dodatni wzrost gospodarczy (za wyjątkiem jednego roku covidowego), powiedzieli przybywającym Ukraińcom:’rozumiemy wasze cierpienie, widzimy przez co przechodzicie, ale nie możemy was przyjąć, bo dopiero odbudowaliśmy nasz kraj i musimy go bronić’, ale zrobili dokładnie coś odwrotnego”.

Ambasador USA w Polsce: jestem teraz w Warszawie, gdzie znajduje się 400 tys. uchodźców, a stanowią oni ogółem 10 proc. mieszkańców kraju, któremu w ogóle nie grozi destabilizacja

„Jestem teraz w Warszawie, gdzie znajduje się 400 tys. uchodźców, a stanowią oni ogółem 10 proc. mieszkańców kraju, któremu w ogóle nie grozi destabilizacja. A jeśli weźmie się pod uwagę, że Polska jest gospodarczym koniem pociągowym Europy Środkowej, to widać, że destabilizacja Polski od razu wpłynęłaby na kilkanaście państw w regionie” – przekonywał dyplomata.

Brzezinski przyznał, że wbrew obawom niektórych kiedy został ambasadorem„odkrył, że ten kryzys spowodował dobrą współpracę w sprawach bezpieczeństwa, ale też demokracji, wartości i gospodarki, która jest istotna z punktu widzenia stosunków polsko-amerykańskich”.

Brzezinski: rozmawialiśmy bardzo jasno z Polakami, że stoimy murem za nimi, jeśli chodzi o bezpieczeństwo

„Rozmawialiśmy bardzo jasno z Polakami, że stoimy murem za nimi, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Mamy 10,5 tys. żołnierzy w Polsce, w polskich bazach, mamy pociski Patriot wymierzone, by chronić Polskę, i nasz prezydent (podczas wizyty w Warszawie – przyp. red.) powiedział jasno, że będziemy bronić każdego centymetra polskiego terytorium, ponieważ Polska jest członkiem NATO” – przypomniał ambasador.

„Polska jest bezpieczna, Polska jest zabezpieczona” – powiedział po polsku na zakończenie rozmowy Brzezinski.

Jeśli w sprawach politycznych ambasador Brzeziński myli się tak samo często, jak to robił jego ojciec – doradca prezydenta USA Zbigniew Brzeziński – to mamy czego się obawiać…

Leave a Reply