Algieria: Islamolog skazany na 3 lata więzienia za “obrazę islamu”

Algierski islamolog otrzymał wyrok trzech lat więzienia za trzy posty na Facebooku, w których zachęcał do refleksji nad tekstami założycielskimi islamu.

Algierski islamolog otrzymał wyrok trzech lat więzienia za trzy posty na Facebooku, w których zachęcał do refleksji nad tekstami założycielskimi islamu.

Said Djabelkhir, skazany na trzy lata więzienia za „obrazę islamu”, został zwolniony za kaucją. Dziennikarz i badacz zapowiada, że będzie odwoływał się od wyroku i walczył o wolność sumienia.

Współpracownik z uczelni wraz z siedmioma prawnikami wniósł sprawę po tym, jak Djabelkhir opublikował trzy posty na Facebooku, w których zachęcał, by pochylić się nad tekstami założycielskimi islamu. Badacz zwrócił uwagę m. in. na niektóre historie zawarte w Koranie, które określił jako „mity” oraz na apokryficzny jego zdaniem charakter niektórych ustępów świętej księgi islamu.

Afryka: Islamiści zamordowali w Mali szwajcarską misjonarkę!

„Mamy nieszczęście prowadzić badania w Algierii” – powiedział Said Djabelkhir, zdziwiony tak surowym wyrokiem za opublikowanie trzech postów na Facebooku. „Ale walka o wolność sumienia nie podlega negocjacjom. To walka, która musi trwać” – podkreślił.

Prawo Algierii zakłada karę do 5 lat pozbawienia wolności lub grzywny dla „każdego, kto obraża Proroka lub oczernia dogmatyczne nakazy islamu, czy to poprzez pisma, rysunki, oświadczenia, czy w inny sposób”. Sentencja wyroku w sprawie Facebookowych wypowiedzi zawierała stwierdzenie, iż badacz „skrzywdził Islam”. Sam skazany bronił się, twierdząc, iż jego teksty zawierały jedynie „refleksje akademickie”.

Nigeria: islamiści zabili kapłana i spalili jego ciało. Potem zrównali z ziemią chrześcijańską wioskę

Adwokat naukowca uważa, iż zarzuty są bezpodstawne. Głos zabrały także Algierska Liga Praw Człowieka i Amnesty International. „Karanie kogoś za analizę doktryn religijnych jest rażącym naruszeniem prawa do wolności wypowiedzi i przekonań – awet jeśli komentarze są uważane przez innych za obraźliwe” – skomentowała Amna Guellali, zastępczyni dyrektora regionalnego Amnesty International. Prawniczka określiła wyrok jako skandaliczny.

Szwajcaria: W referendum zdecydowano o zakazie noszenia burek

Leave a Reply