UK: Al-Shabaab wspólnym zagrożeniem Wielkiej Brytanii i Kenii. Nowa umowa zbrojnej współpracy już podpisana

Wielka Brytania i Kenia podpisują nową umowę o zbrojnej współpracy i przeciwdziałaniu wspólnemu zagrożeniu ze strony Al-Shabaab

UK: Al-Shabaab wspólnym zagrożeniem Wielkiej Brytanii i Kenii. Nowa umowa zbrojnej współpracy już podpisana

Wielka Brytania i Kenia podpisują nową umowę o zbrojnej współpracy i przeciwdziałaniu wspólnemu zagrożeniu ze strony Al-Shabaab

Al-Shabaab jest dżihadystyczną grupą rebeliancką działającą w Somalii, a w ostatnich latach coraz częściej w Kenii. Grupa rozwinęła się na początku XXI wieku równolegle, a później we współpracy z Unią Sądów Islamskich (UIC), która opanowała stolicę Mogadiszu i zainstalowała się jako administratorzy wokół Mogadiszu i większej części Somalii w 2006 roku.

Sekretarz obrony Ben Wallace i sekretarz gabinetu Kenii ds. obrony, dr Monica Juma, podpisali umowę po wyrażeniu zgody na zwiększenie wsparcia Wielkiej Brytanii dla kluczowego partnera w regionie.

UK: Rząd uruchamia aplikację Covid Pass Verifier 2021 dla firm! Dyrektor generalny NHS Digital: „Tworzymy potężną platformę”

O współpracy tych dwóch państw pisaliśmy w październiku zeszłego roku, podczas testowania paszportu cyfrowego w formie aplikacji “Common Pass” w regionie między innymi sojuszników Wielkiej Brytanii.

Aplikacja „non-profit” została pomyślana jako pierwsza, aby spełnić wymagania w Afryce Wschodniej, gdzie została przetestowana w fazie rozwoju, aby umożliwić członkom Wspólnoty Afryki Wschodniej (jednego z wielu zintegrowanych regionów gospodarczych na świecie) współpracę w celu udostępniania transportu ciężarowego między sześcioma krajami, w tym Kenią, Rwandą i Ugandą pomimo COVID-19.

Wielka Brytania zwiększa wsparcie antyterrorystyczne

Wielka Brytania zwiększa swoje wsparcie antyterrorystyczne i wojskowe dla Kenii, ponieważ oba kraje podpisały nową pięcioletnią umowę o współpracy w dziedzinie obrony (DCA).

Sekretarz Obrony Ben Wallace i Sekretarz Gabinetu Kenii ds. Obrony, dr Monica Juma, podpisali porozumienie 27 lipca podczas wizyty w Londynie.

Ben Wallace and Dr Monica Juma sign the agreement in London
Ben Wallace i dr Monica Juma podpisują umowę w Londonie

Umowa pozwoli obu krajom wzmocnić koordynację wspólnych wysiłków na rzecz poprawy bezpieczeństwa regionalnego w Afryce Wschodniej, w tym walki z islamską grupą terrorystyczną Al-Shabaab.

Wielka Brytania i Kenia regularnie współpracują, aby przeciwdziałać zagrożeniu ze strony Al-Shabaab, nie tylko poprzez szkolenia w DCA, ale także poprzez dzielenie się informacjami i określanie nowych sposobów nakierowania grupy na finansowe sankcje.

Opierając się na istniejącym porozumieniu, nowa umowa DCA będzie stanowić podstawę wymiany personelu wojskowego do działań obronnych, umożliwiając większe możliwości szkoleniowe i zwiększoną współpracę w pracach na rzecz pokoju.

Sekretarz obrony Ben Wallace powiedział – Wspaniale było dzisiaj ponownie spotkać dr Monikę Jumę. Przeprowadziliśmy bardzo owocne dyskusje i uzgodniliśmy szereg środków, aby zapewnić bezpieczeństwo obu naszym krajom.

Kenia od dawna jest naszym partnerem w dziedzinie obronności w Afryce Wschodniej, a w bardziej niepewnym świecie nadal będziemy walczyć ramię w ramię z zagrożeniami jutra – dodał.

Dwóch sekretarzy obrony omówiło zakres dodatkowego wzmocnionego wsparcia antyterrorystycznego Wielkiej Brytanii dla Kenii, w tym zwiększenie ochrony turystów na wybrzeżu, do którego podróżuje wielu ze 180 000 mieszkańców Wysp Brytyjskich, którzy każdego roku odwiedzają Kenię.

Wielka Brytania zaprzecza, by jej okręt został ostrzelany na Morzu Czarnym

Omówili również rozszerzenie brytyjskich programów zapobiegania ekstremizmowi w obszarach przybrzeżnych i innych kluczowych obszarach – w tym powołanie dedykowanego oficera bezpieczeństwa morskiego – zapewniającego wsparcie techniczne pierwszemu sądowi ds. terroryzmu w Kenii, zacieśnienie współpracy w zwalczaniu finansowania terroryzmu i zwiększenie szkolenia sił kenijskich w celu zwalczania Al. Shabaab na północnym wschodzie kraju.

Sekretarz Gabinetu Kenii ds. Obrony, dr Monica Juma, powiedziała – Dzisiaj Rt Hon Ben Wallace i ja potwierdziliśmy nasze zobowiązanie do dalszego pogłębiania współpracy obronnej między naszymi narodami.

Ramy, na których opierają się te strategiczne stosunki, to Umowa o współpracy obronnej, która stała się nieocenionym narzędziem zwiększania kompetencji naszych sił obronnych. Ogólnie rzecz biorąc, nasza współpraca nadal znacząco poprawia zdolność sił do skutecznego działania w środowiskach o dużym zagrożeniu – dodała.

W niedawno opublikowanym dokumencie dotyczącym zintegrowanego przeglądu i dowództwa obrony podkreślono, że w dobie globalnej i systemowej konkurencji siły zbrojne Wielkiej Brytanii będą stale angażować się na całym świecie we współpracę z partnerami Jej Królewskiej Mości, aby stawić czoła pojawiającym się zagrożeniom u ich źródła.

W ciągu następnych czterech lat ogłoszono również ponad 24 miliardy funtów dodatkowych wydatków na obronę, co zapewni brytyjskim siłom zbrojnym środki potrzebne do sprostania temu wyzwaniu.

Wojska brytyjskie pomagają szkolić ponad 1100 kenijskich żołnierzy każdego roku, zanim zostaną rozmieszczeni w misji Unii Afrykańskiej w Somalii (AMISOM) do walki z Al-Shabaab.

Armia brytyjska i Kenya Defense Force (KDF) przeprowadzają co roku około pięciu wspólnych ćwiczeń szkoleniowych, w których bierze udział około 750 żołnierzy kenijskich i 5000 brytyjskich.

Podpisanie DCA ma miejsce sześć miesięcy po spotkaniu dwóch sekretarzy obrony w Nairobi, które uzgodniły odświeżenie paktu bezpieczeństwa w celu pogłębienia współpracy w walce z Al-Shabaab i innymi wspólnymi zagrożeniami, takimi jak cyberprzestępczość i handel ludźmi.

Nigeria: islamiści zabili kapłana i spalili jego ciało. Potem zrównali z ziemią chrześcijańską wioskę

Leave a Reply