Akademia Filmowa przeprosiła Indiankę, którą 50 lat temu wyśmiano podczas oscarowej gali [VIDEO]

Gdy w 1973 roku Marlon Brando otrzymał Oscara za najlepszą rolę męską w "Ojcu chrzestnym", postanowił, że go nie odbierze. Wysłał jednak na ceremonię swoją wysłanniczkę, 27-letnią Sacheen Littlefeather z plemienia Apaczów, która w imieniu aktora odczytała przemówienie o tym, jak źle są pokazywani w przemyśle filmowym Indianie. Kobieta została zwyzywana i wygwizdana. Pół wieku po tym wydarzeniu Akademia postanowiła ją przeprosić.

Gdy w 1973 roku Marlon Brando otrzymał Oscara za najlepszą rolę męską w „Ojcu chrzestnym”, postanowił, że go nie odbierze. Wysłał jednak na ceremonię swoją wysłanniczkę, 27-letnią Sacheen Littlefeather z plemienia Apaczów, która w imieniu aktora odczytała przemówienie o tym, jak źle są pokazywani w przemyśle filmowym Indianie. Kobieta została zwyzywana i wygwizdana. Pół wieku po tym wydarzeniu Akademia postanowiła ją przeprosić.

To, co Sacheen Littlefeather przeżyła 27 marca 1973 roku, mogłoby posłużyć za kanwę trzymającego w napięciu thrillera. Oto bowiem początkująca, ale obiecująca aktorka, modelka, a przede wszystkim aktywistka postanawia stawić czoła amerykańskiemu show-biznesowi, mając – w swoim przekonaniu – poparcie inicjatora całego wydarzenia, Marlona Brando. Przyszła na ceremonię, mając na sobie tradycyjny indiański strój. Weszła na scenę jako reprezentantka Brando, który odmówił udziału w gali i zmierzyła się z ogromną nienawiścią. A potem zniknęła bez śladu, a jej kariera się załamała. Poparcie Brando okazało się mirażem, ale ostracyzm branży nie. Sacheen Littlefeather (ur. jako Marie Cruz) nie dostała odtąd żadnego angażu. Zaczęła pracować w hospicjach, po latach przebranżowiła się i produkowała filmy dokumentalne o rdzennych Amerykanach. Branża filmowa o niej zapomniała.

Jak informuje „People”, zapomina do dziś. Przewodniczący Akademii David w cytowanym przez serwis liście, napisał: „Nadużycia, których doświadczyłaś z powodu tego oświadczenia, były nieuzasadnione i nieuzasadnione. Emocjonalne obciążenie, które przeżyłaś, a także zakończenie (w efekcie wygłoszenie przemówienia o fatalnym i nieprawdziwym przedstawianiu Indian) własnej kariery w naszej branży, są nieodwracalne. Zbyt długo odwaga, którą okazałaś, była niedoceniana. Za to oferujemy zarówno nasze najgłębsze przeprosiny, jak i nasz szczery podziw”.

Littlefeather zostanie uhonorowana 17 września w Academy Museum w Los Angeles, gdzie oświadczenie z przeprosinami zostanie odczytane w całości, a ona weźmie udział w rozmowie z producentem Bird Runningwater, współprzewodniczącym Indigenous Alliance Akademii.

Leave a Reply