Adam Niedzielski: W ciągu dwóch tygodni pierwsze wyniki badań klinicznych amantadyny

W ciągu dwóch tygodni pierwsze wyniki badań klinicznych amantadyny w walce z COVID-19 – zapowiedział minister Adam Niedzielski.

W ciągu dwóch tygodni pierwsze wyniki badań klinicznych amantadyny w walce z COVID-19 – zapowiedział minister Adam Niedzielski.

„Agencja Badań Medycznych, która na moje polecenie zleciła przeprowadzenie badań klinicznych poinformowała mnie, że w ciągu dwóch tygodni będą pierwsze wyniki. Te wyniki będziemy zresztą na forum Rady Medycznej dyskutowali” – powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej w KPRM. „Jest to temat, który budzi dużo emocji” – stwierdził szef MZ pytany o sprawę wykorzystywania amantadyny do leczenia COVID-19.

Jak dodał, jednej strony są to głosy osób przekonanych do tego, że amantadyna jest skutecznym lekiem przeciw COVID-19 „Podkreślam – przekonanych – bo nie opartych na rzeczowych dowodach” – zaznaczył minister.

„Z drugiej strony jest duża doza sceptycyzmu, która właśnie wynika z tych doświadczeń klinicznych, gdzie lekarze w szpitalach przyjmują pacjentów, którzy stosowali amantadynę, którzy są hospitalizowani, którzy również odnotowują ciężkie przebiegi i to przebiegi, które również kończą się zgonami” – dodał Niedzielski.

Rząd nadal nie chce przyznać, że amantadyna jest skuteczna w leczeniu po zakażeniu COVID-19

Nie ma dowodów na skuteczność amantadyny

Minister podkreślił, że na tę chwilę nie mamy żadnych naukowych dowodów, że amantadyna jest środkiem, który pozwala skutecznie radzić sobie z koronawirusem.

„Niemniej jednak nie odrzucamy żadnych hipotez, dopóki nie zostaną zweryfikowane. Stąd badania kliniczne i mam nadzieję, że w perspektywie dwóch tygodni Agencja Badań Medycznych będzie mogła publicznie przedstawić informację i przedstawić swoją również rekomendację” – stwierdził.

Po roku walki z „pandemią” COVID-19 rozpoczęły się badania amantadyny…

Amantadyna była w latach 1996-2009 szeroko używana w profilaktyce i w leczeniu wirusowej grypy typu A. Obecnie jest stosowana, jako lek neurologiczny i podawana pacjentom z chorobą Parkinsona lub stwardnieniem rozsianym.

Plandemia Ściema Skandal |Wyjaśniamy, Jak [NIE] Działają Testy PCR na COVID-19 [Wideo]

Leave a Reply