Absolutny rekord! Kto ile wydaje na obronę? Na którym miejscu jest Polska?

Absolutny rekord w wydatkach na obronę terytorialną swych krajów zanotowało wiele państw. Na którym miejscu znajduje się Polska?

Absolutny rekord! Kto ile wydaje na obronę? Na którym miejscu jest Polska?

Absolutny rekord w wydatkach na obronę terytorialną swych krajów zanotowało wiele państw. Na którym miejscu znajduje się Polska?

Podczas gdy w Brukseli trwa pierwszy szczyt NATO od początku pandemii, w stolicy Belgii było wiele tematów, które znalazło się w agendzie państw członkowskich, ale skupiono się mocno na prezydencie Bidenie.

Jak zauważa Niall McCarthy z portalu Statista, najważniejszym zadaniem Bidena było zapewnienie sojuszników z NATO po tym, jak jego poprzednik ostro skrytykował kilku krajów wchodzących w skład paktu za to, że nie płacili umówionej części swojego PKB na obronę, a nawet groził wycofaniem Stanów Zjednoczonych z sojuszu.

Joe Biden złamał protokół, ujawnił, o czym rozmawiał z królową

Biden przeprowadził również poważne rozmowy z tureckim prezydentem Tayyipem Erdoganem. Obaj przywódcy próbowali naprawić narastający podział w wyniku uznania przez Biały Dom ludobójstwa Ormian, a także z powodu wyrzucenia Turcji z programu F-35 przez Waszyngton, po decyzji Ankary o zakupie rosyjskich rakiet ziemia-powietrze S-400.

W 2018 roku Trump skrytykował szereg państw członkowskich NATO za nieosiągnięcie progu wydatków na poziomie 2 proc. PKB uzgodnionego na szczycie w Walii, w 2014 roku.

Trump skupił większość swojej krytyki na Niemczech i nakazał wycofanie 12 000 żołnierzy amerykańskich z kraju. Decyzję byłego prezydenta Biden później cofnął.

Niemniej jednak, jego groźby, w połączeniu ze zwiększonymi wydatkami wojskowymi zarówno w Rosji, jak i w Chinach spowodowały, że wiele państw zwiększyło wydatki na obronę, aby osiągnąć lub przekroczyć próg 2%.

Źródło: NATO
Źródło: NATO

Obecnie 10 członków NATO znajduje się na tym poziomie, według danych sojuszu opublikowanych w zeszłym tygodniu. Lista ta obejmuje USA, Wielką Brytanię, Grecję, Chorwację, Estonię, Łotwę, Polskę, Litwę, Rumunię i Francję.

Niemcy również zwiększyły swoje wydatki. Berlin wydał w 2018 r. 1,2 proc. swojego PKB na obronę, a teraz jest na dobrej drodze do wydania 1,5 proc., czyli 65 miliardów dolarów, w 2021 r., co jest trzecią najwyższą sumą wydatków w całym sojuszu.

Stany Zjednoczone nadal mają najwyższy ogólny poziom wydatków ze wszystkich krajów NATO, a wydatki na 2021 r. szacuje się na 811 miliardów dolarów, czyli 3,5 procent PKB. Szacuje się, że Wielka Brytania wyda w 2021 r. 73 miliardy dolarów, czyli 2,29 procent swojego PKB, co daje jej drugie miejsce.

Na przeciwległym końcu tabeli, mały europejski kraj Luksemburg, ma najniższy poziom wydatków w stosunku do PKB w NATO wynoszący 0,57 procent lub 474 mln USD.

Polska, z wydatkami rzędu prawie 13,5 miliardów dolarów, czyli 2,1% naszego PKB, znajduje się na miejscu 9. Co ciekawe, jak wynika z wyliczeń Statisty, na nasz arsenał wydajemy więcej od Turcji, która ma drugą największą armię w NATO.

Być może warto przypomnieć naszym rządzącym, że to nie liczbą generałów wygrywa się wojny…

Chiny wprowadzają kontrolę cen po tym, jak wskaźniki inflacji wystrzeliły w górę i są najwyższe od czasu upadku Lehmana

Leave a Reply