UK: Dodatkowe 80 miliardów funtów długu! Dane rządowe ukazują dramat finansowy wynikający z interwencjonizmu państwa!

Z raportu HM Treasury wynika, że mieszkańców Wielkiej Brytanii obciążono potężnym długiem. 80 miliardów funtów na poczet ratowania przedsiębiorstw podczas restrykcji wprowadzonych przez rząd.

Dane rządowe ukazują dramat finansowy wynikający z interwencjonizmu państwa!

Z raportu HM Treasury wynika, że mieszkańców Wielkiej Brytanii obciążono potężnym długiem. 80 miliardów funtów na poczet ratowania przedsiębiorstw podczas restrykcji wprowadzonych przez rząd.

Jak podaje gov.uk, podczas pandemii rząd, by ratować przedsiębiorstwa od kryzysu, obarczył swoich obywateli kwotą wysokości 80 miliardów funtów.

Udzielono w tym ponad 1,67 miliona pożyczek, chroniąc miliony miejsc pracy i środków do życia w całej Wielkiej Brytanii w czasie bezprecedensowego kryzysu.

„Zaszczepionych nie obsługujemy”. Coraz więcej biznesów wprowadza takie zasady

Rząd Borysa Johnsona udzielał pożyczek wielu gałęziom przemysłu: od dużych producentów i eksporterów (CLBILS), po innowacyjne firmy technologiczne, które skorzystały z Future Fund, a także miliony mniejszych firm, które otrzymały pożyczkę Bounce Back Loan (BBL).

Rząd zobowiązał się do pomocy brytyjskim firmom na kolejnym etapie ożywienia gospodarki.

Póki co firmy nadal korzystają z szerokiej gamy programów, w tym urlopów, programu pożyczek naprawczych, stawek biznesowych i ulgi w podatku VAT oraz rozszerzonego moratorium na eksmisje komercyjne.

Kanclerz Rishi Sunak powiedział: „Obiecaliśmy wspierać biznes na każdym etapie pandemii i dotrzymaliśmy tej obietnicy.

Jestem dumny z nadzwyczajnego zakresu wsparcia, jakie oferowaliśmy od marca zeszłego roku – będziemy nadal wspierać firmy i chronić miejsca pracy ludzi, gdy wracamy do zdrowia po koronawirusie.”

Podczas pandemii udzielono ponad 1,5 miliona pożyczek Bounce Back o wartości 47 miliardów funtów, przy czym 26 miliardów funtów zostało udzielonych jako pożyczki na przerwanie działalności podczas pandemii (CBILS), a także CLBILS o wartości ponad 5 miliardów funtów.

Kolejne 1,12 miliarda funtów zostało przekazane 1140 firmom o wysokim wzroście za pośrednictwem funduszu Future Fund.

Program ten, który zakończył się 31 stycznia, miał na celu wspieranie innowacyjnych brytyjskich firm, które zazwyczaj polegają na inwestycjach kapitałowych i na których dostęp do inwestycji miała wpływ pandemia Covid-19.

Przedsiębiorstwa będą nadal uzyskiwać dostęp do pożyczek gwarantowanych przez rząd za pośrednictwem nowego programu pożyczek naprawczych, który został otwarty w kwietniu i obowiązuje do końca roku.

Innowacyjne firmy będą miały również dostęp do nowego programu Future Fund: Breakthrough, który zostanie uruchomiony jeszcze w tym miesiącu.

Oprócz zapewnienia wsparcia firmom o wartości ponad 350 miliardów funtów podczas pandemii, rząd wprowadził również program Pay as You Grow, aby wspierać firmy spłacające pożyczki koronawirusowe.

Daje to możliwość wstrzymania spłaty na okres do sześciu miesięcy oraz wydłużenia okresów spłaty z sześciu do dziesięciu lat, aby wspomóc ich odzyskanie i zapewnić odzyskanie środków publicznych.

Czy statystyczny Smith zdaje jednak sprawę z faktu, że ktoś za to wszystko będzie musiał prędzej, czy później zapłacić?

Leave a Reply