8 tys. osób zostało na granicy Czech i Słowacji z powodu braku testu

Straż Graniczna skontrolowała już ponad 26 tysięcy osób wjeżdżających do Polski z Czech lub ze Słowacji; prawie 8 tysięcy z nich nie miało ważnego testu z negatywnym wynikiem na obecność koronawirusa i zrezygnowało z podróży do RP - poinformował PAP wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.

Straż Graniczna skontrolowała już ponad 26 tysięcy osób wjeżdżających do Polski z Czech lub ze Słowacji; prawie 8 tysięcy z nich nie miało ważnego testu z negatywnym wynikiem na obecność koronawirusa i zrezygnowało z podróży do RP – poinformował PAP wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.

Kontrole sanitarne przy granicy z Czechami i ze Słowacją patrole Straży Granicznej wspierane przez Policję i KAS prowadzą od 27 lutego. Wtedy na wjeżdżających zza południowej granicy nałożono obowiązek posiadania testu z negatywnym wynikiem na obecność koronawirusa, wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin. Obowiązek ten dotyczy jedynie osób podróżujących do Polski w celu innym niż powrót do miejsca zamieszkania lub pobytu w kraju.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji powiedział PAP, że od tego czasu do minionej niedzieli skontrolowano 26 621 osób. 7 914 spośród nich nie miało ważnego negatywnego testu i zrezygnowało z dalszej podróży do Polski. W 944 przypadkach wydano pouczenia.

Tylko w weekend kontrolami zajmowało się 726 funkcjonariuszy

Grodecki podał, że tylko w ten weekend sprawdzono 6 696 osób, z czego testu nie miało 1 908 osób, które z tego względu zrezygnowały z dalszej podróży. Pouczeń wydano zaś 138. W weekendowe kontrole zaangażowanych było 726 funkcjonariuszy. Przez całą dobę prowadziło je 55 posterunków stałych i 129 doraźnych, zmieniających miejsce działań w zależności od potrzeb.

Z obowiązku posiadania testu zwolnione są osoby zaszczepione przeciwko koronawirusowi, a także pracownicy transgraniczni, uczniowie i studenci kształcący się w Polsce i wielu innych. W przypadku Polaków lub cudzoziemców mieszkających w Polsce negatywny wynik testu jest podstawą do zwolnienia z kwarantanny. Jeśli takiego testu nie posiadają, funkcjonariusze SG informują ich o obowiązku zgłoszenia się do sanepidu i odbyciu kwarantanny.

Leave a Reply