510 ofiar tropikalnych upałów w Hiszpanii. Ogień zniszczył ponad 30 tys. ha lasów

W trwających od ponad tygodnia w Hiszpanii pożarach spłonęło już ponad 30 tys. hektarów lasów i nieużytków rolnych - oszacowała we wtorek Obrona Cywilna tego kraju. W całej Hiszpanii swoje domy z powodu zagrożenia ogniem musiało opuścić kilkanaście tysięcy ludzi. Jak podały służby medyczne tego kraju, wskutek fali upałów zmarło 510 osób.

Pożar w Hiszpanii, Fot. PAP/EPA/ELISEO TRIGO
Pożar w Hiszpanii, Fot. PAP/EPA/ELISEO TRIGO

W trwających od ponad tygodnia w Hiszpanii pożarach spłonęło już ponad 30 tys. hektarów lasów i nieużytków rolnych – oszacowała we wtorek Obrona Cywilna tego kraju. W całej Hiszpanii swoje domy z powodu zagrożenia ogniem musiało opuścić kilkanaście tysięcy ludzi. Jak podały służby medyczne tego kraju, wskutek fali upałów zmarło 510 osób.

Największe straty występują w pasie zachodnich gmin sąsiadujących z Portugalią, głównie we wspólnotach autonomicznych Estremadura, Andaluzja oraz Kastylia i Leon.

Najtrudniejsza walka z żywiołem toczy się od niedzieli w prowincji Zamora we wspólnocie Kastylia i Leon. Z danych Obrony Cywilnej wynika, że ewakuowano z tych terenów około 6 tys. osób. Główne zagrożenie stanowi obecnie duży pożar w gminie Losacio koło miasta Zamora, gdzie zginęły już dwie osoby.

Szybko postępujący żywioł, który zagraża około 40 miejscowościom, doprowadził do zamknięcia linii kolejowej między Madrytem a Galicią, a także ośmiu regionalnych dróg. Jedną z nieprzejezdnych tras jest droga pomiędzy miastem Zamora a Portugalią.

Rekordowe temperatury w Hiszpanii. Zmarło ponad 500 osób

Według szacunków państwowego Instytutu Zdrowia im. Karola III w Madrycie wynika, że tylko podczas weekendu w efekcie wysokich temperatur powietrza śmierć poniosło ponad 270 osób.

Dziennik “El Mundo” odnotował, że wśród śmiertelnych ofiar upałów są m.in. młode osoby, które zasłabły podczas wykonywania pracy.

Gazeta cytuje związek zawodowy UGT, który ujawnił m.in. zgon mechanika z podmadryckiego warsztatu samochodowego, gdzie temperatura sięgała ponad 45 st.C.

Ekipy ratownicze twierdzą, że w opanowaniu żywiołu może pomóc odczuwalny w Hiszpanii we wtorek spadek temperatury powietrza.

Z przewidywań hiszpańskich meteorologów wynika, że po ponad tygodniu 40-stopniowych upałów wtorek przyniesie ochłodzenie powietrza w większości hiszpańskich regionów.

Leave a Reply