400 Bram biometrycznych rozpoznawania twarzy na jednym lotnisku: Przerażająca przyszłość podróży lotniczych z Londynu

Program automatyzacji wymagał wdrożenia biometrycznych bramek, które umożliwiałyby rozpoznawanie twarzy w każdym punkcie dostępu odlatującego pasażera. Nowa technologia wykorzystywałaby rozpoznawanie twarzy podczas ...

Heathrow instaluje 400 bram biometrycznych, aby poprawić obsługę klienta przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa

Każdego roku na lotnisku Heathrow przepływa około 80 milionów pasażerów, a nowe biometryczne bramki do samodzielnego wsiadania na pokład lotniska Heathrow podobno wspomagają zarządzanie przepływem pasażerów, utrzymując jednocześnie wysokie standardy bezpieczeństwa.

Z uwagi na liczne punkty kontroli dostępu na pięciu terminalach lotniska w Londynie, kierownik programu Heathrow Passenger Automation Program, Simon Wilcox, uznał potrzebę wprowadzenia obsługi przepływu pasażerów w najbardziej efektywny sposób – bez uszczerbku dla bezpieczeństwa. Efektem jest wprowadzenie 400 bram biometrycznych.

„Ostateczny projekt przewiduje zainstalowanie ponad 400 bramek na całym lotnisku. Każdy z nich ma oprogramowanie Dormakaba na bramkach, zawierające dane biometryczne Heathrow, a także połączenie z serwerem zarządzania.”

Program automatyzacji wymagał wdrożenia biometrycznych bramek, które umożliwiałyby rozpoznawanie twarzy w każdym punkcie dostępu odlatującego pasażera. Nowa technologia wykorzystywałaby rozpoznawanie twarzy podczas odpraw, zrzutów bagażu, pasów bezpieczeństwa i bramek wejściowych, aby zapewnić pasażerom „płynne wrażenia” podczas przechodzenia przez lotnisko. A wraz z pandemią uwydatniającą potrzebę poprawy wymagań w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa, wymagany byłby mniejszy kontakt fizyczny i bezpośrednie zaangażowanie personelu i pasażerów.

Szukając początkowych bramek samodzielnego wejścia na pokład, zespół na londyńskim lotnisku Heathrow skontaktował się z Dormakaba. Po przeanalizowaniu wymagań dotyczących lotniska, Dormakaba zarekomendowało i dostarczyło swoje bramki HSB-M03 Self Boarding Gates oraz rozwiązanie PaxCheck Self Boarding. Dormakaba świadczyło również usługi zarządzania projektami, a lotnisko podpisało bieżącą umowę o świadczenie usług w zakresie wsparcia trzeciej i czwartej linii.

wikimedia
Heathrow Terminal 5
Credits: Wikimedia Commons

Andy Carter, dyrektor ds. sprzedaży i operacji kontraktowych w Dormakaba UK powiedział: „Ostateczny projekt przewiduje zainstalowanie ponad 400 bramek na całym lotnisku. Każdy z nich ma oprogramowanie Dormakaba na bramkach, zawierające dane biometryczne Heathrow, a także połączenie z serwerem zarządzania. ”

„Rozwiązanie do samodzielnego wchodzenia na pokład obejmuje również internetowy program administracyjny PaxCheck, który umożliwia zarządzanie bramkami i wysyłanie raportów o pasażerach”

Wyzwanie złożonej integracji zostało dokonane dzięki bliskiej współpracy między inżynierami Dormakaba i zespołem projektowym z londyńskim lotniskiem Heathrow, a także dostawcami produktów i systemów innych firm. Obecnie terminale 2A, 2B i 5A zostały ukończone, a terminale 3, 4, 5B i 5C mają zostać ukończone do końca 2020 r. Ukończone terminale korzystają teraz z rozwiązania umożliwiającego samodzielne wejście na pokład, które jest zgodne ze wszystkimi najnowszymi odpowiednimi zabezpieczeniami i  standardami.

W tych ukończonych terminalach pasażerowie przedstawiają swoją kartę pokładową czytnikowi na bramce, który następnie skanuje i sprawdza kartę za pomocą systemu kontroli odlotów (DCS) linii lotniczej i otwiera się lub pozostaje zamknięty w zależności od odpowiedzi.

W przypadku pasażerów odlatujących lotami krajowymi, bramka wykorzystuje również technologię rozpoznawania twarzy, a jej instalacja współpracuje z wybranym dostawcą danych biometrycznych na lotnisku Atkins, w celu sprawdzenia, czy pasażer wchodzący na pokład samolotu wszedł na lotnisko przez drzwi wejściowe, lub czy przeszedł przez Kontrolę Graniczną Wielkiej Brytanii w momencie przybycia na lot międzynarodowy.

Rozwiązanie do samodzielnego wchodzenia na pokład obejmuje również internetowy program administracyjny PaxCheck, który umożliwia zarządzanie bramkami i wysyłanie raportów o pasażerach oraz o ich przejściu – co pozwala na szybsze wejście na pokład i zmniejszenie liczby pracowników. Oznacza to również, że zarząd lotniska i linii lotniczych może mieć na żywo statystyki dotyczące liczby pasażerów przechodzących przez bramki w danym okresie, aby zapewnić zgodność z wytycznymi rządowymi dotyczącymi podróży.

Simon Wilcox mówi: „Jesteśmy pod niesamowitym wrażeniem wykorzystania produktów Dormakaba do integracji naszych modernizacji terminali.

„Inżynierowie i wyspecjalizowany zespół projektowy ściśle współpracowali z nami i innymi dostawcami, aby zapewnić dostawę wysokiej jakości zgodnie z harmonogramem. Bramy cechuje doskonała niezawodność, a pozytywne opinie pasażerów są znakomite. Zespół wsparcia Dormakaba również niezwykle szybko reaguje na wszelkie zapytania, które możemy mieć my, lub zewnętrzni dostawcy IT, co znacznie usprawniło proces wdrażania integracji biometrycznej, a specjalnie zaprojektowane rozwiązanie do samodzielnego wchodzenia na pokład pozwala nam aktualizować marki lotnisk i linii lotniczych oraz tryb pracy w czasie rzeczywistym.”

Leave a Reply