3 lipca posiedzenie Rady Krajowej PO z udziałem Donalda Tuska?

3 lipca ma się odbyć posiedzenie Rady Krajowej PO z udziałem b. premiera Donalda Tuska - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do władz Platformy. Wówczas - jak wynika z doniesień Agencji - okaże się w jakiej roli Tusk wróci do krajowej polityki.

3 lipca posiedzenie Rady Krajowej PO z udziałem Donalda Tuska?

3 lipca ma się odbyć posiedzenie Rady Krajowej PO z udziałem b. premiera Donalda Tuska – dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do władz Platformy. Wówczas – jak wynika z doniesień Agencji – okaże się w jakiej roli Tusk wróci do krajowej polityki.

Rada Krajowa została zwołana w piątek przez lidera PO Borysa Budkę. Celem obrad jest m.in. przyjęcie kalendarza jesiennych wyborów wewnętrznych w partii. W nieoficjalnych rozmowach politycy Platformy nie kryją też, że chodzi o „bezpośrednie zderzenie” z Prawem i Sprawiedliwością, które tego dnia organizuje w Warszawie swój kongres.

Źródła wskazują ponadto, że w obradach ma wziąć udział Donald Tusk, który przedstawi swoje plany na powrót do krajowej polityki. Nie jest jeszcze jasne jaką funkcję będzie pełnił były premier i były przewodniczący Rady Europejskiej, a dziś szef Europejskiej Partii Ludowej. Z informacji wynika, że okaże się to właśnie podczas Rady Krajowej. „Ważne wystąpienie polityczne” ma mieć także Borys Budka.

Małgorzata Kidawa-Błońska: Donald Tusk wraca do polskiej polityki

Donald Tusk jest obecnie honorowym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej

Kilka tygodni temu w mediach i wśród członków PO i parlamentarzystów KO nasiliły się spekulacje o możliwym powrocie b. premiera do władzy w partii.

Asumpt do tego typu rozważań dał na początku czerwca sam Tusk, deklarując, że „mentalnie, emocjonalnie i życiowo jest gotów podjąć każdą decyzję, żeby pomóc odwrócić bardzo niebezpieczny dla Polski bieg spraw”, za który uważa rządy Prawa i Sprawiedliwości. Podkreślił ponadto, iż jest gotów „zrobić wszystko, by Platforma nie przeszła do historii”, ponieważ jako partia „odpowiedzialnego centrum” jest absolutnie niezbędna, aby opozycja wygrała kolejne wybory parlamentarne.

14 czerwca z Tuskiem spotkał się w Sopocie Budka. Obaj politycy obejrzeli przegrany przez Biało-czerwonych mecz Mistrzostw Europy Polska-Słowacja; wcześniej rozmawiali o sytuacji politycznej w Polsce, kondycji Platformy Obywatelskiej i całej opozycji. Kilka dni po tym spotkaniu pojawiły się nieoficjalne informacje o tym, że Budka miałby zrezygnować z kierowania Platformą na rzecz obecnego honorowego przewodniczącego partii. Pisał o tym m.in. tygodnik „Polityka”.

Informacji tych nie potwierdził żaden z polityków. „W powodzi dzisiejszych doniesień, komentarzy i opinii chciałbym przypomnieć kluczowe zdania z ostatniego wywiadu Donalda Tuska dla TVN: +czytam różne scenariusze, ale to nie są moje scenariusze, ja sobie sam pisze scenariusze+” – napisał na Twitterze jeden z najbliższych współpracowników Tuska, Paweł Graś.

Budka pytany w środę przez dziennikarzy w Sejmie, czy bierze pod uwagę wariant zrezygnowania z bycia przewodniczącym Platformy Obywatelskiej, odpowiedział, że „pojawiają się takie różne scenariusze”. „Ja raz jeszcze podkreślam, że jedyny wariant, który biorę pod uwagę, to wzmacnianie Platformy Obywatelskiej” – podkreślił szef PO.

Budka: Donald Tusk odegra ogromną rolę w budowaniu silnej i zwycięskiej PO. Niedługo szczegóły

Dodał, że jest po wielu bardzo dobrych rozmowach z Donaldem Tuskiem. „I wszystko wskazuje na to, że uda mi się przekonać byłego przewodniczącego partii do jego bardzo mocnego zaangażowania się na polskiej scenie politycznej i żeby to było zaangażowanie na pełen etat, a formułę zaproponujemy wspólnie, myślę w niedługim czasie” – zaznaczył Budka.

Leave a Reply