14 procent Polaków chciałoby w kraju monarchii parlamentarnej [SONDAŻ]

14 proc. respondentów chciałoby w Polsce monarchii parlamentarnej, jak w Wielkiej Brytanii. Przeciw tej koncepcji jest 57 proc. respondentów. 29 proc. respondentów nie ma na ten temat zdania - wynika z sondażu dla portalu wPolityce.pl.

14 proc. respondentów chciałoby w Polsce monarchii parlamentarnej, jak w Wielkiej Brytanii. Przeciw tej koncepcji jest 57 proc. respondentów. 29 proc. respondentów nie ma na ten temat zdania – wynika z sondażu dla portalu wPolityce.pl.

Wyniki badania opublikowano w poniedziałek, w 230. rocznicę przyjęcia przez Sejm Czteroletni ustawy rządowej, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja.

„Czy gdyby I Rzeczpospolita przetrwała, gdyby nie doszło do rozbiorów, to być może nasze państwo byłoby dziś monarchią konstytucyjną, jak to zakładała Konstytucja 3 maja?” – zastanawiano się na portalu.

Dlatego przeprowadzono sondaż, w którym zadano respondentom pytanie brzmiące: „Czy chciałaby Pani/chciałby Pan, żeby w Polsce obowiązywała monarchia parlamentarna taka, jak w Wielkiej Brytanii?”.

Mimo Wszystko – Monarchia!

Przeciw tej koncepcji 57 proc.

Za monarchią parlamentarną w Polsce opowiedziało się 14 proc. badanych, w tym 7 proc. wybrało odpowiedź „zdecydowanie tak”, tyle samo – 7 proc. – wybrało odpowiedź „raczej tak”. Przeciw tej koncepcji było 57 proc. respondentów, w tym zdecydowanie przeciw – 33 proc., a 24 proc. „raczej przeciw”. 29 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy za monarchią parlamentarną opowiedziało się 18 proc. respondentów, a przeciw 53 proc. Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej „za” było 11 proc., a „przeciw” 71 proc. Wśród wyborców Polski 2050 za monarchią parlamentarną było 12 proc., a „przeciw” 75 proc.

„W sumie można więc stwierdzić, że Polacy cenią monarchię, ale tę istniejącą w Wielkiej Brytanii. Na własnym podwórku wolą system prezydencki” – podsumowano wyniki badania na portalu wPolsce.pl.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) 1067-osobowej próbie Polaków w dniach od 23 do 26 kwietnia 2021 roku.

Wolałbym być chłopem pańszczyźnianym!

Leave a Reply