14 czerwca uroczystości w 82. rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz

Uroczystości 82. rocznicy deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz odbędą się 14 czerwca na terenie tego miejsca pamięci. Wezmą w nich udział władze państwowe – zakomunikowało w piątek Muzeum Auschwitz.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Fot. Auschwitz.org
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Fot. Auschwitz.org

Uroczystości 82. rocznicy deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz odbędą się 14 czerwca na terenie tego miejsca pamięci. Wezmą w nich udział władze państwowe – zakomunikowało w piątek Muzeum Auschwitz.

14 czerwca 1940 r. Niemcy deportowali do KL Auschwitz 728 Polaków. Wówczas obóz, tworzony z myślą o umieszczeniu w nim polskich więźniów, zaczął faktycznie funkcjonować. Wśród przywiezionych byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Spośród nich wojnę przeżyło 325 osób, zginęło 292, a w przypadku 111 los jest nieznany.

Współcześnie 14 czerwca obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

„Obchody 82. rocznicy tego wydarzenia zostały objęte patronatem narodowym prezydenta RP Andrzeja Dudy” – podało muzeum.

Uroczystości rozpocznie o godzinie 14:30 upamiętnienie na terenie byłego obozu Auschwitz I, w którym wezmą udział delegacje władz państwowych oraz organizatorów obchodów.

O godzinie 16. uczestnicy złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą deportację, która znajduje się na murze jednego z budynków kompleksu Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego. To w jego piwnicach Niemcy umieścili początkowo Polaków. Sam obóz nie był jeszcze przygotowany na ich przyjęcie. Budynek znajduje się nieopodal byłego obozu.

Uroczystości zwieńczy msza święta, która o godzinie 17. odprawiona zostanie w Centrum św. Maksymiliana w podoświęcimskich Harmężach.

14 czerwca w godzinach od 8. do 19. będzie możliwe indywidualne upamiętnienie na terenie miejsca pamięci i złożenie wieńców oraz zniczy pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11. Muzeum podało, że wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie obecności pod adresem: 14czerwca.upamietnienia@auschwitz.org w celu ustalenia godziny wejścia.

W ubiegłym roku z powodu obostrzeń epidemicznych uroczystości nie miały charakteru masowego.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków zginęła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

Organizatorami oficjalnych uroczystości oprócz Muzeum są m.in. lokalne samorządy, krakowski oddział IPN, fundacje i stowarzyszenia zajmujące się kultywowaniem pamięci o ofiarach, diecezja bielsko-żywiecka, franciszkanie, oświęcimskie Centrum Żydowskie i stowarzyszenie Romów.

Leave a Reply