13 członków rodzin polityków PiS zrezygnowało z posad w państwowych spółkach

Z związku z wdrożeniem tzw. uchwały sanacyjnej, którą przyjął Kongres Prawa i Sprawiedliwości, 13 członków rodzin parlamentarzystów PiS zrezygnowało z zasiadania we władzach spółek Skarbu Państwa nadzorowanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych - dowiedziała się PAP ze źródła zbliżonego do PiS.

13 członków rodzin polityków PiS zrezygnowało z posad w państwowych spółkach

Z związku z wdrożeniem tzw. uchwały sanacyjnej, którą przyjął Kongres Prawa i Sprawiedliwości, 13 członków rodzin parlamentarzystów PiS zrezygnowało z zasiadania we władzach spółek Skarbu Państwa nadzorowanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych – donosi PAP.

Tym samym źródło zbliżone do PiS potwierdziło nieoficjalne informacje radia RMF FM, które podało w piątek, że trzynastu członków rodzin polityków Prawa i Sprawiedliwości straciło stanowiska w spółkach Skarbu Państwa. Według rozgłośni wszystkie te osoby same złożyły rezygnacje, “co ma być wypełnieniem uchwały o samooczyszczeniu partii władzy”.

Rzecznik MAP Karol Manys przyznał w piątek w rozmowie, że “uchwała sanacyjna została już wdrożona w zakresie, który dotyczy rad nadzorczych oraz zarządów spółek Skarbu Państwa podległych Ministerstwu Aktywów Państwowych”. Jak dodał, w sumie MAP nadzoruje bezpośrednio lub pośrednio kilkaset spółek, zaś w ich zarządach i radach nadzorczych zasiada w sumie kilka tysięcy osób.

Jan Kanthak: Potrzebna ustawa w sprawie zatrudniania rodzin polityków w spółkach Skarbu Państwa

Rzecznik przekazał, że osoby, które są blisko związane rodzinnie z parlamentarzystami PiS, czyli dzieci, rodzice, małżonkowie, rodzeństwo, które zasiadały we władzach tych spółek – “nie pełnią już funkcji w organach korporacyjnych spółek podległych Ministerstwu Aktywów Państwowych”.

“W sumie chodzi o 13 osób, które zasiadały we władzach tych spółek i były związane z parlamentarzystami PiS” – informuje PAP.

Wśród 13 osób, które przestały pełnić funkcje znalazła się m.in. Emilia Hermaszewska – żona europosła Ryszarda Czarneckiego, która była w radzie nadzorczej spółki Armatura Kraków, należącej do PZU; Karol Tchórzewski – syn byłego ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, który zasiadał w radzie nadzorczej spółki Exalo Drilling – należącej do PGNiG.

Podczas Kongresu PiS, który odbył się na początku lipca, przyjęto uchwałę, która przewiduje, że współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych państwowych spółek. Zakaz dotyczy też zatrudniania w spółkach SP członków najbliższej rodziny posłów i senatorów PiS. W uchwale zaznaczono, że zakazy nie obejmują osób, które zostały “zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej”.

Wicepremier, szef MAP Jacek Sasin zapewniał w mediach, że uchwała sanacyjna zostanie w sposób bezwzględny wykonana.

Leave a Reply